Sezon adriatycki jest krótki, więc jedenaście miesięcy najmu to lato plus cienka zima. Ile zarabia mieszkanie, który miesiąc wziąć dla siebie i co oznaczają chorwackie zasady rejestracji i opłat ryczałtowych dla domu, z którego korzystasz sam.
W skrócie. Chorwacja to adriatycka wersja tego pomysłu, ale z krótkim sezonem: w naszej ilustracji mieszkanie za €240 000 przynosi około €13 589 przychodu rocznie (5,7% ceny) i około €7 676 netto (3,1% nakładów) przed podatkiem dochodowym, a około 76% przychodu przypada na czerwiec–wrzesień. Własny miesiąc w lutym kosztuje około €200, w sierpniu około €2 530. To nasza arytmetyka przy podanych założeniach, nie dane rynkowe; fakty sprawdzone 4 listopada 2026 roku.
Artykuł należy do cyklu kup tam, gdzie wypoczywasz, wynajmuj i mieszkaj sam miesiąc w roku. To informacja ogólna, nie porada prawna ani podatkowa.
Pomysł i uczciwy haczyk
Co roku jeździsz na chorwackie wybrzeże. Plan: kupić tam mieszkanie, wynajmować je przez większość roku i zostawić sobie jeden miesiąc. Haczyk to kalendarz. Na Adriatyku pieniądze zarabia się w kilku miesiącach, więc „jedenaście miesięcy najmu” nie oznacza jedenastu miesięcy turystów. To letni najem krótkoterminowy, cienki sezon przejściowy w maju oraz we wrześniu–październiku, a zimą albo miesięczny najem miejscowemu lub pracownikowi sezonowemu, albo puste mieszkanie. Artykuł pokazuje tę mieszankę w liczbach, żebyś zobaczył, ile naprawdę kosztuje twój miesiąc. Ogólna metoda jest w artykule jak wybrać swój miesiąc i policzyć próg opłacalności.
Kiedy ludzie naprawdę przyjeżdżają
W 2025 roku Chorwacja odnotowała rekord: około 110 mln noclegów (Chorwacka Narodowa Organizacja Turystyczna, HTZ). Sam lipiec to około 4,6 mln turystów i 29,2 mln noclegów, czyli mniej więcej czwarta część roku, choć obie liczby mogą opierać się na różnych podstawach. Noclegi cudzoziemców w sierpniu były bliskie 27 mln. Raporty o 2025 roku dodają, że wzrost przyszedł głównie w przedsezonie, a lipiec i sierpień były na poziomie z poprzedniego roku lub nieco niższe: sezon rozciąga się na brzegach, ale jego środek to nadal lato. Według żupanii prowadziła Istria z około 25,2 mln noclegów w styczniu–sierpniu 2025, drugi był region splicko-dalmatyński.
Szacunki platform pokazują ten sam kształt. AirROI na danych z czerwca 2025 do maja 2026 podaje dla Omiša (koło Splitu) średnią cenę za noc około $208 przy obłożeniu 42,7%, spadającym do około 16,6% w styczniu, lutym i listopadzie; dla Veli Lošinj obłożenie 50,1% i około $131, poza sezonem około 12,6%; dla Korčuli 58,9% i około $186. To szacunki trackera w dolarach o różnej metodzie, nie statystyka; tabeli miesięcznej ani danych dla Puli i Rovinja nie znaleźliśmy. Traktuj te liczby jako kierunek: zimowy miesiąc daje ułamek letniego.
Trzy miejsca i przykładowe mieszkanie
Ceny za m² poniżej to ceny ofertowe z naszego przewodnika po budżecie w Chorwacji; ceny transakcyjne w najgorętszych dzielnicach są niższe, negocjuj od nich.
- Istria (Pula, Rovinj, Poreč). Pula około €3 520 za m² w ofertach, Rovinj około €4 779. Najdłuższy popyt na północy, silny dzięki gościom z Niemiec, Austrii i Słowenii, którzy przyjeżdżają samochodem. Zobacz Istria i Kvarner.
- Zadar i wyspy. Zadar około €4 070 za m² w ofertach. Całoroczne miasto z lotniskiem, uniwersytetem i prawdziwą zimową ludnością, dlatego zimowy najem w ogóle jest możliwy.
- Split i Dalmacja. Mediana transakcji około €4 068 za m², ale mediana ofert €6 000, więc różnica to jedna trzecia. Najdroższy popyt i najbardziej obłożone lipiec i sierpień. Zobacz Split, Dalmacja i wyspy.
Nasz przykład to dwupokojowe mieszkanie 55 m² za €240 000, około €4 364 za m²: dobry budynek blisko centrum Zadaru lub Puli, powyżej średnich cen ofertowych. Dla porównania kawalerka za €120 000–180 000 jest realna w Rijece lub Puli, a w Rovinju czy Opatii za te pieniądze dostaniesz 25 m² lub mniej.
Plan w liczbach
Założenia (nasze, ilustracyjne): koszty zakupu 4,5% (podatek od przeniesienia 3% plus prawnik 1,5%, bez agenta płaconego przez kupującego), czyli €10 800 ponad cenę i nakłady €250 800. Najem krótkoterminowy od kwietnia do października z naszym obłożeniem i cenami: kwiecień 22% po €70, maj 35% po €80, czerwiec 55% po €105, lipiec 75% po €140, sierpień 80% po €150, wrzesień 55% po €100, październik 28% po €75 za noc. Od listopada do marca najem miesięczny miejscowemu, wyceniony na oczekiwane €250 miesięcznie (najem za €500 jest co drugi zimowy miesiąc). Zarządca bierze 20% przychodu, koszty bieżące (sprzątanie, pościel, media w okresie najmu) to 12% przychodu z najmu krótkoterminowego, koszty stałe €1 070 (gminny podatek od nieruchomości €150, opłaty za budynek €720, ubezpieczenie €200), a opłaty ryczałtowe za cztery łóżka €644 rocznie.
Wynik przy wynajmowaniu przez dwanaście miesięcy: przychód €13 589 (5,7% ceny, w widełkach 4–7% brutto, które podają prywatne portale dla wybrzeża), netto €7 676, czyli 3,1% nakładów, przed podatkiem dochodowym. Na czerwiec–wrzesień przypada około 76% przychodu, a na sam lipiec i sierpień około 51%. W tym sedno modelu: miesiące, w których najbardziej chcesz tam być, to miesiące, które płacą za mieszkanie.
Który miesiąc dla siebie i ile kosztuje
Wynik netto, jeśli jeden miesiąc bierzesz dla siebie, a pozostałe jedenaście wynajmujesz (opłaty ryczałtowe i koszty stałe się nie zmieniają):
- Luty: przychód €250, tracisz około €200; 7 476 netto rocznie (3,0% nakładów).
- Kwiecień: przychód €462, tracisz około €314; 7 362 netto rocznie (2,9% nakładów).
- Maj: przychód €868, tracisz około €590; 7 086 netto rocznie (2,8% nakładów).
- Październik: przychód €651, tracisz około €443; 7 234 netto rocznie (2,9% nakładów).
- Czerwiec: przychód €1 733, tracisz około €1 178; 6 498 netto rocznie (2,6% nakładów).
- Lipiec: przychód €3 255, tracisz około €2 213; 5 463 netto rocznie (2,2% nakładów).
- Sierpień: przychód €3 720, tracisz około €2 530; 5 147 netto rocznie (2,1% nakładów).
Luty lub marzec prawie nic nie kosztują (około €200), ale jest zimno, a wiele nadmorskich miejsc jest zamkniętych; październik kosztuje około €443 i często jest najprzyjemniejszym miesiącem na pobyt; sierpień kosztuje około €2 530, mniej więcej jedną trzecią rocznego wyniku netto. Twój miesiąc to koszt, a nie brak dochodu. Zobacz też zarządzanie domem wakacyjnym na odległość.
Co zrobić z mieszkaniem od listopada do marca
Trzy realistyczne wybory. Najem miesięczny miejscowemu, studentowi lub pracownikowi sezonowemu: w naszym modelu to oczekiwane €250 miesięcznie, więc zima dodaje około €1 250 rocznie, niewielką kwotę zależną od miasta. Najem średnioterminowy na kilka miesięcy dla pracownika zdalnego, który Zadar, Pula i Rijeka wspierają lepiej niż nadmorska wieś. Albo puste mieszkanie: wtedy płacisz za ogrzewanie lub osuszanie, bo zamknięte mieszkanie nad morzem wilgotnieje, i potrzebna jest osoba z kluczem. Cokolwiek wybierzesz, wpisz to do umowy z zarządcą i do ubezpieczenia. Jeśli planujesz własny miesiąc zimą, zapytaj, czy budynek ogrzewa części wspólne i wodę.
Co psuje model
To samo mieszkanie i te same koszty przy słabszych założeniach, dwanaście miesięcy najmu, netto przed podatkiem dochodowym:
- Przypadek bazowy: €7 676 (3,1%).
- Obłożenie niższe o 10 punktów w każdym miesiącu najmu krótkoterminowego: €6 177 (2,5%).
- Ceny za noc niższe o 10%: €6 837 (2,7%).
- Oba czynniki razem: €5 488 (2,2%).
- Zupełnie bez najmu zimowego, mieszkanie puste od listopada do marca: €6 676 (2,7%).
Wniosek: wynik jest cienki, słabe lato zjada jego dużą część, a koszty stałe i opłaty ryczałtowe płaci się w każdym przypadku. Nie planuj raty kredytu z tego dochodu.
Zasady dla domu, z którego korzystasz też sam
- Rejestracja gości. Właściciel rejestruje każdego gościa w systemie eVisitor w ciągu 24 godzin od przyjazdu i wyrejestrowuje w dniu wyjazdu; opłata turystyczna jest naliczana w tym samym systemie. Zwykle robi to zarządca.
- Kategoryzacja i numer rejestracyjny. Do legalnego najmu potrzebna jest decyzja o kategoryzacji. Ministerstwo Turystyki podaje, że numer rejestracyjny dla ogłoszeń na platformach stanie się obowiązkowy od początku 2027 roku wraz z okresową ponowną kategoryzacją; ostatecznej ustawy nie widzieliśmy, a żadne źródło nie potwierdziło jej nazwy. Od 20 maja 2026 roku obowiązuje też unijne rozporządzenie o najmie krótkoterminowym. Sprawdź sytuację w swojej gminie przed zakupem.
- Opłaty ryczałtowe. Prywatni gospodarze płacą zwykle stałą kwotę za zarejestrowane łóżko: ryczałt podatku dochodowego podaje się w przedziale około €19,91–199,08 za łóżko według decyzji gminy, opłatę turystyczną około €50–55 za łóżko w 2026 roku i składkę na rzecz wspólnoty turystycznej około €5,97. Wyższe minima dla najbardziej turystycznych stref (€150 i €100 za łóżko) są na razie tylko propozycją. Ważna konsekwencja dla naszego planu: kwoty ryczałtowe nie zależą od obłożenia, więc twój miesiąc ich nie obniża ani nie podnosi.
- Podatek od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje gminny podatek €0,60–8,00 za m²; w Zagrzebiu stawka to €5, aktualnych stawek dla miast nadmorskich nie znaleźliśmy. Zobacz pełny koszt posiadania nieruchomości za granicą.
- Budynek. Przed zakupem sprawdź regulamin domu i fundusz remontowy; zobacz licencje, zasady wspólnoty i ubezpieczenie.
Nie znaleźliśmy, jak noclegi samego właściciela są traktowane w eVisitor ani jak dochód nierezydenta z najmu w Chorwacji jest opodatkowany w kraju twojego zamieszkania: zapytaj lokalną wspólnotę turystyczną i doradcę podatkowego. Ogólne zasady są w artykule podatki od najmu i od twoich własnych dni.
W porównaniu z najmem długoterminowym przez cały rok
Najem długoterminowy w mieście z prawdziwymi najemcami to spokojniejsza alternatywa. Rentowność brutto podawana na 2026 rok to około 4,4% w Zagrzebiu i około 5–5,5% w Rijece dla kawalerek i dwupokojowych (Global Property Guide, z naszego przewodnika po budżecie); przy wyniku netto niższym o 30–40% to mniej więcej 3,0–3,5% rocznie. Nasza ilustracja sezonowa, 3,1%, mieści się w tym samym przedziale po dodatkowym wysiłku z zarządcą, eVisitor i numerem rejestracyjnym i daje ci miesiąc na wybrzeżu. Plan sezonowy jest więc produktem stylu życia o podobnej rentowności, nie lepszej. Zobacz najem krótko- i długoterminowy.
Ile kosztuje zakup
Przy rynku wtórnym podatek od przeniesienia to 3%, prawnik około 1–1,5%; agent opłacany przez ciebie dodaje około 3,75%. W modelu przyjmujemy 4,5%, a regułę kciuka 4–9% podajemy w przewodniku po budżecie w Chorwacji. W nowym budynku w cenie jest VAT 25% zamiast podatku od przeniesienia. Obywatele krajów spoza UE, EOG i Szwajcarii potrzebują zgody Ministerstwa Sprawiedliwości i sprawdzenia wzajemności, zanim umowa sprzedaży zacznie obowiązywać: zobacz przewodnik zakupu. Finansowanie dla nierezydentów to według brokerów zwykle 50–70%: kredyt dla nierezydentów.
Błędy, które widzimy
- Liczenie jedenastu równych miesięcy dochodu. Dwa letnie miesiące płacą za pół roku.
- Wybór sezonowej wsi dla mieszkania, które chcesz wynajmować zimą.
- Wzięcie sierpnia dla siebie bez wyceny: to najdroższy miesiąc roku.
- Brak pytania gminy o numer rejestracyjny i kwoty ryczałtowe przed podpisaniem.
- Opieranie się na cenach ofertowych zamiast transakcyjnych.
- Zapomnienie o swoim miesiącu w regulaminie domu i ubezpieczeniu.
Lista kontrolna przed zakupem
- Które miesiące zapłacą za mieszkanie: twój kalendarz z realistycznym obłożeniem, a nie z najlepszym miesiącem.
- Plan na zimę: najem miesięczny, średnioterminowy albo puste mieszkanie z uwzględnieniem ogrzewania i wilgoci.
- Kwoty ryczałtowe gminy, kategoryzacja i numer rejestracyjny.
- Księga wieczysta, pozwolenie na użytkowanie i mieszkanie zarejestrowane jako osobna jednostka.
- Zarządca z klauzulą o pobycie właściciela: jak zablokować swój miesiąc.
Pytania i odpowiedzi
Czy jedenaście miesięcy najmu jest realne w Chorwacji? Nie jako najem krótkoterminowy. Realne są letni i przejściowy najem krótkoterminowy plus zimowy najem miesięczny miejscowemu lub pracownikowi sezonowemu albo puste mieszkanie w najcichsze miesiące.
Który miesiąc wziąć dla siebie? Luty lub marzec prawie nic nie kosztują, ale jest zimno; październik to dobry kompromis, w naszym modelu około €443; lipiec i sierpień kosztują najwięcej.
Czy moje dni zmieniają opłaty ryczałtowe? Według przewodników branżowych opłaty ryczałtowe nie zależą od obłożenia i zostają bez zmian, ale potwierdź to w gminie.
Czy numer rejestracyjny jest potrzebny już teraz? Ministerstwo Turystyki podaje, że stanie się obowiązkowy od początku 2027 roku; dziś potrzebne są kategoryzacja i rejestracja gości.
Co daje więcej, mieszkanie czy dom? Na wybrzeżu mieszkania blisko morza lub centrum wynajmują się łatwiej; dom dodaje utrzymanie i dłuższą pustą zimę.