Trzy przykładowe obiekty, cztery sezony i ile naprawdę kosztuje jeden miesiąc właściciela: utracony dochód według miesięcy, próg obłożenia, 11 a 12 miesięcy najmu i co się dzieje, gdy spada obłożenie lub ceny.
W skrócie (październik 2026). W naszym ilustracyjnym modelu kawalerka w kurorcie za 150 000 euro przynosi około 13 700 euro przychodu rocznie i około 5 200 euro netto, czyli 3,4% rentowności przed podatkiem i kredytem. Miesiąc właściciela w lipcu lub sierpniu obniża ją do 2,2%, w kwietniu, maju lub październiku do 3,1%, w miesiącach zimowych do 3,3%. Każda noc właściciela kosztuje około 61 euro w szczycie, 18 euro w przedsezonie i 5 euro zimą. Model pozostaje na plusie do obłożenia około 18%, ale spadek obłożenia o dziesięć punktów odbiera prawie jedną trzecią dochodu netto.
Co liczy ten artykuł
Myślisz o kupnie mieszkania w znanym kurorcie, wynajmie gościom i zostawieniu sobie jednego miesiąca. Pytanie brzmi, ile kosztuje ten miesiąc, który wybrać i czy reszta roku nadal zarabia wystarczająco. Wszystko tutaj to model zbudowany na podanych założeniach, a nie dane rynkowe. Traktuj go jak szablon: wstaw liczby mieszkania, które rozważasz. Przegląd pomysłu jest w głównym przewodniku.
Założenia
Kurort typu północnośródziemnomorskiego z czterema sezonami. Nocy w roku jest 365.
- Szczyt: lipiec i sierpień, 62 noce.
- Wysoki: czerwiec i wrzesień, 60 nocy.
- Przedsezon: kwiecień, maj i październik, 92 noce.
- Niski: od listopada do marca, 151 nocy.
Trzy przykładowe obiekty:
- Kawalerka za 150 000 euro. Cena za noc według sezonów: 120, 85, 62 i 40 euro. Obłożenie: 80, 68, 48 i 25%. Sprzątanie 30 euro za pobyt, średni pobyt 5 nocy. Media 1 440 euro rocznie.
- Dwupokojowe za 300 000 euro. Ceny 220, 155, 110 i 70 euro. Obłożenie 82, 70, 50 i 27%. Sprzątanie 45 euro za pobyt, średni pobyt 6 nocy. Media 2 000 euro rocznie.
- Willa za 600 000 euro. Ceny 480, 330, 230 i 140 euro. Obłożenie 70, 58, 38 i 18%. Sprzątanie 90 euro za pobyt, średni pobyt 7 nocy. Media 4 200 euro rocznie, wraz z basenem i ogrodem.
Koszty wspólne dla wszystkich trzech:
- Zarządzanie 20% przychodu. W naszym porównaniu najmu krótko- i długoterminowego zwykły przedział to 15–25%; co powinna zawierać umowa, zobacz firmy zarządzające nieruchomościami za granicą.
- Prowizje platform i płatności 5% przychodu, uśrednione założenie.
- Rezerwa na utrzymanie i wymianę 6% przychodu.
- Stałe koszty roczne (opłaty wspólnoty, lokalny podatek od nieruchomości, ubezpieczenie budynku) 1,2% ceny, dla willi 1,4%.
Wynik to dochód operacyjny netto: przed podatkiem dochodowym, przed kredytem i przed kosztami zakupu. Oceniając rentowność, dodaj koszty zakupu do ceny; w naszym przewodniku po Hiszpanii wynoszą na przykład 9–13%.
Przypadek bazowy: wynajem dwanaście miesięcy
Kawalerka przynosi 13 668 euro, z czego 62 noce szczytu dają 5 952 euro (43,5%), sezon wysoki 3 468 (25,4%), przedsezon 2 738 (20,0%), a 151 nocy niskiego sezonu 1 510 (11,0%). Zajętych jest 172 noce, 47% roku, w około 34 pobytach.
Koszty wynoszą łącznie 8 511 euro: zarządzanie 2 734, prowizje platform 683, sprzątanie 1 034, media 1 440, koszty stałe 1 800 i rezerwa na utrzymanie 820. Dochód netto to 5 157 euro, czyli 3,44% ceny.
- Dwupokojowe: przychód 25 609 euro, koszty 14 886, dochód netto 10 723 euro, rentowność 3,57%, obłożenie 49%.
- Willa: przychód 44 162 euro, koszty 28 095, dochód netto 16 067 euro, rentowność 2,68%, obłożenie 38%.
To zgadza się z przedziałem 2–4% netto, który podajemy dla wielu rynków kurortowych; zobacz rentowność najmu według krajów. Willa ma niżej, bo duże obiekty rzadziej się zapełniają i drożej je utrzymać.
Ile kosztuje jeden miesiąc właściciela
Teraz usuń 30 nocy z jednego sezonu. Przestajesz zarabiać na tych nocach i przestajesz płacić koszty zmienne od nich (zarządzanie, prowizję platformy, sprzątanie, część rezerwy), ale koszty stałe i media zostają. Strata jest więc mniejsza niż utracony przychód.
Kawalerka, 150 000 euro, strata dochodu netto i wynikowa rentowność:
- Miesiąc właściciela w szczycie (lipiec lub sierpień): 1 843 euro, czyli 61 euro za noc; rentowność spada do 2,21%.
- Sezon wysoki (czerwiec lub wrzesień): 1 074 euro, 36 euro za noc; rentowność 2,72%.
- Przedsezon (kwiecień, maj, październik): 530 euro, 18 euro za noc; rentowność 3,08%.
- Sezon niski (listopad–marzec): 162 euro, 5 euro za noc; rentowność 3,33%.
Dwupokojowe, 300 000 euro:
- Szczyt: 3 550 euro, 118 euro za noc; rentowność 2,39%.
- Wysoki: 2 088 euro, 70 euro za noc; rentowność 2,88%.
- Przedsezon: 1 026 euro, 34 euro za noc; rentowność 3,23%.
- Niski: 330 euro, 11 euro za noc; rentowność 3,46%.
Willa, 600 000 euro:
- Szczyt: 6 685 euro, 223 euro za noc; rentowność 1,56%.
- Wysoki: 3 738 euro, 125 euro za noc; rentowność 2,05%.
- Przedsezon: 1 663 euro, 55 euro za noc; rentowność 2,40%.
- Niski: 452 euro, 15 euro za noc; rentowność 2,60%.
Porównaj z tym, co płaci gość
Strata dla ciebie nie jest równa cenie, jaką zapłaciłby gość za te same 30 nocy. Według cen za noc z modelu gość spędzający 30 nocy w kawalerce zapłaciłby 3 600 euro w szczycie, 2 550 w sezonie wysokim, 1 860 w przedsezonie i 1 200 zimą. Twój koszt to 1 843, 1 074, 530 i 162 euro. To około połowa ceny gościa w szczycie, 28% w przedsezonie i 14% zimą. Dlatego posiadanie może być korzystniejsze niż wynajem na ten sam wyjazd, ale tylko jeśli naprawdę bierzesz miesiące przedsezonu lub niskiego sezonu; w sierpniu oszczędność maleje.
Jak wybrać miesiąc
- Szczyt to najdroższy miesiąc właściciela we wszystkich przykładach. Jeśli musisz z niego skorzystać, zaakceptuj 2,2% rentowności albo rozważ drugi, tańszy wyjazd.
- Przedsezon to najlepszy kompromis: pogoda jest zwykle dobra, a każda noc kosztuje od jednej czwartej do jednej trzeciej nocy szczytowej.
- Niski sezon prawie nic nie kosztuje w utraconym dochodzie, ale może być zimny, deszczowy albo zamknięty. Odwiedź go przed zakupem.
- Nie bierz miesiąca jednym blokiem, jeśli nie musisz. Zarządca zwykle potrafi wpasować dwa, trzy tygodnie w przedsezonie; zobacz zarządzanie domem i blokowanie terminów.
- Poza Morzem Śródziemnym sezony się przesuwają. W Tajlandii i Dubaju spokojne miesiące to upalne lato; zobacz artykuły o Tajlandii i Dubaju.
Próg obłożenia
Próg rentowności to tutaj obłożenie, przy którym mieszkanie tylko pokrywa własne koszty, a dochód operacyjny netto wynosi zero. Aby go znaleźć, mnożymy obłożenie każdego sezonu przez ten sam współczynnik i szukamy punktu, w którym dochód równa się kosztom. Dla kawalerki współczynnik to 0,386, czyli około 18% obłożenia w skali roku. Dla dwupokojowego 0,343 (17%), dla willi 0,44 (17%).
Nie traktuj tego jak bezpiecznego zapasu. Próg mówi tylko, że mieszkanie płaci swoje koszty stałe. Zwrot jest ponad nim. Do 3,4% zysku netto w modelu potrzeba obłożenia 47%. Rezerwacje na poziomie progu nic nie zarabiają dla kapitału, a podatek lub naprawa łatwo zepchną je poniżej.
Co robi spadek obłożenia lub cen
Dwanaście miesięcy najmu, kawalerka:
- Przypadek bazowy: netto 5 157 euro, 3,44%.
- Obłożenie o 10 punktów procentowych niższe w każdym sezonie: 3 700 euro, 2,47%.
- Ceny za noc o 10% niższe: 4 214 euro, 2,81%.
Jedenaście miesięcy najmu, miesiąc właściciela w przedsezonie, kawalerka:
- Baza: netto 4 627 euro, 3,08%.
- Obłożenie o 10 punktów niższe: 3 281 euro, 2,19%.
- Ceny o 10% niższe: 3 746 euro, 2,50%.
Dwupokojowe, dwanaście miesięcy: 10 723 euro (3,57%); obłożenie minus 10 punktów 7 986 euro (2,66); ceny minus 10% 8 956 euro (2,99). Z miesiącem właściciela w przedsezonie: 9 697 euro (3,23), potem 7 165 euro (2,39) i 8 044 euro (2,68).
Willa, dwanaście miesięcy: 16 067 euro (2,68%); obłożenie minus 10 punktów 10 198 euro (1,70); ceny minus 10% 13 020 euro (2,17). Z miesiącem właściciela w przedsezonie: 14 405 euro (2,40), potem 8 973 euro (1,50) i 11 539 euro (1,92).
Spadek obłożenia o dziesięć punktów kosztuje kawalerkę około 1 460 euro rocznie, więcej niż cały jej miesiąc właściciela w przedsezonie. Największym ryzykiem nie jest więc twój miesiąc, ale rok słabszy, niż obiecywał sprzedawca.
Pułapki
- Przyjmowanie obłożenia i cen sprzedawcy. Poproś o historię rezerwacji z zestawienia platformy i dla testu obetnij ją o dziesięć punktów i dziesięć procent.
- Uważanie miesiąca właściciela za darmowy. Kosztuje od kilku euro do ponad 200 euro za noc, zależnie od sezonu i wielkości.
- Branie miesiąca w lipcu lub sierpniu, bo zawsze wtedy jeździłeś.
- Zapominanie, że podatki mogą zmienić obraz. Dni prywatnego użytku mogą zmieniać odliczenia; zobacz podatki od dni prywatnego użytku i dochodu z najmu.
- Ignorowanie licencji. Wynajem na mniej nocy może przenieść obiekt do innej kategorii; zobacz licencje, zasady wspólnoty i ubezpieczenie.
- Zapominanie o finansowaniu. Przy kredycie po dzisiejszych stopach przedstawiony zysk netto zjedzą odsetki.
- Ocenianie tylko po rentowności. Mieszkanie o niższym zysku netto może pasować lepiej, jeśli miesiąc właściciela jest tani, a lokalizacja płynna przy sprzedaży.
Jak zbudować własny model w godzinę
1. Weź cenę i dodaj koszty zakupu; to twoja baza kapitału. 2. Wypisz cztery sezony kurortu i liczbę nocy w każdym. 3. Dla każdego sezonu znajdź cenę za noc i obłożenie z rzeczywistych danych rezerwacji porównywalnych mieszkań, a nie z broszury. 4. Pomnóż, aby uzyskać przychód. 5. Odejmij zarządzanie, prowizje platform, sprzątanie, media, stałe koszty roczne i rezerwę na utrzymanie. 6. Usuń 30 nocy z sezonu, który wybierzesz, i policz ponownie. 7. Przeprowadź dwa szoki: obłożenie minus dziesięć punktów i ceny minus dziesięć procent. 8. Porównaj wynik z rentownością w rentowności najmu według krajów i z lokatą; zobacz rentowność najmu a odsetki od lokaty.
Pytania i odpowiedzi
Jaki zysk netto jest dobry dla tego modelu? Nie ma jednej odpowiedzi; nasze przewodniki po krajach pokazują około 2–4% netto na wielu rynkach kurortowych, a ten model daje 2,7–3,6% przed podatkiem i kredytem. Czy miesiąc właściciela bywa darmowy? Prawie w niskim sezonie, około 5 euro za noc w naszej kawalerce, ale to sezon, w którym możesz nie chcieć tam być. Czy jeden miesiąc to właściwa ilość? To przypadek bazowy; każdy dodatkowy miesiąc w przedsezonie kosztuje jeszcze 500–1 700 euro zależnie od wielkości obiektu. Jak poznać obłożenie konkretnego mieszkania? Poproś sprzedawcę lub zarządcę o zestawienia z platform rezerwacyjnych z ostatnich 24 miesięcy i porównaj z podobnymi mieszkaniami w tym samym budynku. Czy kredyt zmienia decyzję? Tak, mocno; odsetki nie są w tych liczbach i przy obecnych stopach mogą przewyższyć cały zysk netto.
Jak pomagamy
Budujemy model dla konkretnego mieszkania według twoich założeń, sprawdzamy licencje i zasady budynku oraz znajdujemy zarządcę. Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani inwestycyjnej. Wszystkie liczby to ilustracyjna arytmetyka na podanych założeniach, a nie dane rynkowe.