Mieszkanie w Budvie za około €120 000 może przynosić około 3,5% netto rocznie przed podatkiem przy dwunastu miesiącach najmu, 3,2% przy maju lub październiku i 2,9% przy lipcu. Sprawdzono też Bar i Tivat, z rejestracją, podatkami i kosztami zakupu.
W skrócie. Czarnogóra to letnie wybrzeże z cienką zimą, ale w odróżnieniu od Bułgarii goście są tu w większości miesięcy, więc model „wynajmuję jedenaście miesięcy, mieszkam jeden” na papierze działa. Przy naszych ilustracyjnych założeniach mieszkanie 40 m² w Budvie kupione za około €120 000 może przynosić około 3,5% netto rocznie przed podatkiem w kraju zamieszkania przy wynajmie przez dwanaście miesięcy, 3,2%, jeśli weźmiesz maj lub październik, i 2,9%, jeśli lipiec. Bar, około €94 000 za 55 m², daje około 4,2%, a Tivat, około €180 000 za 45 m², około 3,3%. Wszystkie liczby to nasza własna arytmetyka na listopad 2026, nie dane rynkowe.
Kupno w mieście, w którym już spędzasz lato, i wynajmowanie mieszkania pod nieobecność to plan stojący za wieloma zakupami w Czarnogórze. W artykule testujemy go na trzech przykładach w Barze, Budvie i Tivacie, liczymy, ile kosztuje zasada „jedenaście miesięcy wynajem, jeden miesiąc mój”, który miesiąc wybrać i jakie przepisy musi spełniać mieszkanie, z którego korzystasz sam i które wynajmujesz. To ogólna informacja, nie porada prawna ani podatkowa. Metodę obliczeń opisuje tekst jak wybrać swój miesiąc i policzyć próg opłacalności, a ogólną ideę przewodnik po kupnie tam, gdzie wypoczywasz.
Jak sezonowa jest naprawdę Czarnogóra
Wybrzeże to rynek letni z długim, cienkim ogonem. Airbtics, który szacuje wyniki Airbnb na podstawie ofert, podaje za 2025 rok średnie obłożenie 56% w całej Czarnogórze, średni roczny przychód €16 141 na ofertę oraz według miast: 62% i cenę doby €92 w Kotorze i Tivacie, 58% i około €81 w Budvie, 50% i około €58 w Barze. Te same dane pokazują wzrost podaży ofert o około 37% w ciągu roku przy wzroście przychodu o około 16%, czyli konkurencja rośnie szybciej niż dochód. Strona marketingowa jednego agenta dla Budvy podaje około 51% i cenę około $120 dla czerwca–sierpnia wobec około 21% i $94 dla grudnia–lutego; traktujemy to tylko jako wskazówkę.
Pełnej tabeli miesiąc po miesiącu dla tych miejscowości nie znaleźliśmy, więc podział na miesiące poniżej to nasze założenie, przyjęte po ostrożnej stronie opublikowanych przedziałów. Jedno małe mieszkanie wynajmowane z zagranicy zwykle radzi sobie gorzej niż średnie trackerów, które obejmują duże, dobrze zarządzane oferty.
Trzy przykładowe mieszkania
We wszystkich trzech ta sama metoda. Dzielimy rok na miesiące, dla każdego przyjmujemy obłożenie i cenę doby i odejmujemy zarządcę i sprzątanie (25% przychodu z wynajmu krótkiego, 8% przychodu z najmu, gdzie zakładamy umowę zimową), stałe koszty roczne oraz podatek dochodowy 10,5% od czynszu (15% po standardowym odliczeniu 30%, jak w naszym artykule o rentowności; źródła się różnią). Wynik przed kredytem i przed podatkiem w kraju zamieszkania.
Mieszkanie 1, Bar, 55 m², około €94 000 (około €1 700 za m², w przedziale cen ofertowych dla Baru z naszego artykułu o budżecie). Czerwiec–sierpień: obłożenie 55% przy €62 za noc, czyli €1 023 miesięcznie. Maj, wrzesień i październik: 40% przy €50, czyli €600 miesięcznie. Listopad–kwiecień: półroczny umeblowany najem po €300 miesięcznie, to nasze założenie (najem długi takiego mieszkania przy około 5% brutto dałby około €390). Stałe koszty około €635 rocznie (opłaty budynkowe około €400, podatek od nieruchomości 0,25% ceny, około €235). - Czynsz za dwanaście miesięcy: €6 669, czyli 7,1% brutto. - Zarządca i sprzątanie około €1 361, podatek dochodowy €700, koszty stałe €635. - Netto: około €3 973, czyli 4,2% ceny. Lokalni agenci podają dla Baru 6–7% brutto; nasza liczba jest na górnej granicy.
Mieszkanie 2, Budva, 40 m², około €120 000 (około €3 000 za m², w przedziale €2 800–3 200 dla nowych budynków klasy komfort z naszego artykułu o budżecie). Czerwiec–sierpień: 45% przy €90, czyli €1 215 miesięcznie. Marzec–maj i wrzesień–listopad: 28% przy €70, czyli €588 miesięcznie. Grudzień–luty: 15% przy €60, czyli €270 miesięcznie. Stałe koszty około €900 rocznie (opłaty budynkowe około €600, podatek od nieruchomości około €300). - Czynsz za dwanaście miesięcy: €7 983, czyli 6,7% brutto. Global Property Guide podaje średnią rentowność brutto w Budvie około 5,0%, więc jesteśmy powyżej, dlatego obłożenie przyjęliśmy celowo skromne. - Zarządca i sprzątanie około €1 996, podatek dochodowy €838, koszty stałe €900. - Netto: około €4 249, czyli 3,5%.
Mieszkanie 3, Tivat, 45 m², około €180 000 (około €4 000 za m², w przedziale €3 750–4 250 dla średniego segmentu z naszego artykułu o budżecie). Czerwiec–wrzesień: 55% przy €105, czyli około €1 733 miesięcznie. Kwiecień, maj i październik: 35% przy €80, czyli €840 miesięcznie. Listopad–marzec: 18% przy €65, czyli €351 miesięcznie. Stałe koszty około €1 250 rocznie (opłaty budynkowe około €800, podatek od nieruchomości około €450). - Czynsz za dwanaście miesięcy: €11 205, czyli 6,2% brutto. - Zarządca i sprzątanie około €2 801, podatek dochodowy €1 177, koszty stałe €1 250. - Netto: około €5 977, czyli 3,3%. Tivat jest najbardziej międzynarodowy z trzech, ale płacisz za adres.
Model: jedenaście miesięcy przeciw dwunastu
Weźmy jeden miesiąc dla siebie. Koszt to utracony przychód pomniejszony o udział zarządcy i podatek, którego już nie płacisz. - Bar. Lipiec: netto spada do około €3 313, czyli 3,5%, strata około €660 rocznie. Maj lub październik: około €3 586, 3,8%, strata około €387. Styczeń, gdy mieszkanie jest na najmie zimowym: około €3 728, 4,0%, strata około €244 (zakładamy najem pięciomiesięczny zamiast sześciomiesięcznego). - Budva. Lipiec: około €3 465, czyli 2,9%, strata około €784. Maj lub październik: około €3 870, 3,2%, strata około €379. Styczeń: około €4 075, 3,4%, strata około €174. - Tivat. Lipiec: około €4 860, czyli 2,7%, strata około €1 117. Maj lub październik: około €5 435, 3,0%, strata około €542. Styczeń: około €5 751, 3,2%, strata około €226.
Dwa wnioski. Po pierwsze, w każdym mieście najtańszy jest miesiąc zimowy, ale nigdy nie jest darmowy, bo w Czarnogórze zimą jakiś popyt jednak jest. Po drugie, miesiąc szczytu kosztuje około dwa do pięciu razy więcej niż najtańszy, i ta różnica to prawdziwa cena „jednego miesiąca dla siebie”. Miesiące wiosenne i jesienne to złoty środek: płacisz około połowy lipcowej ceny i nadal masz ciepłe dni nad morzem.
Który miesiąc wybrać
- Maj i początek czerwca albo koniec września i październik: €379–542 rocznie w Budvie i Tivacie wobec €784–1 117 w lipcu.
- Miesiąc zimowy kosztuje najmniej (€174–244), ale wybrzeże jest ciche, a wiele miejsc zamkniętych.
- Jeśli sensem posiadania tam jest lipiec lub sierpień, wylicz to przed zakupem: w tych przykładach to około €400–575 rocznie więcej niż miesiąc poza szczytem, czyli około jednej dziesiątej rocznego dochodu netto.
- Jeśli wybierasz miasto tylko według tego kryterium, trzymanie mieszkania jest najtańsze w Barze, a najdroższe w Tivacie, bo mieszkanie w Tivacie w szczycie zarabia więcej za noc.
Rejestracja: co to oznacza dla domu, z którego korzystasz sam
Czarnogóra nie jest członkiem UE, więc unijna zasada numeru rejestracyjnego nie obowiązuje tu wprost, ale wynajem krótkoterminowy jest regulowany. Źródła branżowe mówią, że lokal należy skategoryzować i wpisać do oficjalnego rejestru turystycznego przed reklamą na Airbnb lub Booking.com; dokładne kroki potwierdź w Ministerstwie Turystyki lub u licencjonowanego lokalnego agenta. Zagranicznych gości bez czarnogórskiego zezwolenia na pobyt trzeba rejestrować w lokalnej Organizacji Turystycznej, w praktyce w ciągu 24 godzin od przyjazdu, i gospodarz w tym uczestniczy: podawane kary za niezarejestrowanie gości to około €500–2 000 dla osób prywatnych. Jeśli jesteś za granicą, musi to zrobić Twój zarządca. Dla gości obowiązuje gminna opłata turystyczna, według doniesień około €1 od dorosłego za dobę albo €1 w wysokim sezonie i €0,50 w niskim; właściciele mieszkający we własnym lokalu są według doniesień zwolnieni, czego nie udało nam się potwierdzić. Szczegóły w artykule przepisy o wynajmie krótkoterminowym w Czarnogórze.
Przed zakupem zapytaj, czy lokal jest już skategoryzowany lub zarejestrowany, czy budynek dopuszcza wynajem i, w nowym osiedlu, czy „gwarantowany dochód” jest zapisany w umowie, czy tylko przedstawiony jako przykład. Lokal bez właściwych dokumentów bywa trudny do zarejestrowania dla turystów. Ogólne zasady w naszym artykule o licencjach, zasadach wspólnoty i ubezpieczeniu.
Podatki w skrócie
- Czynsz: dochód z nieruchomości w Czarnogórze jest opodatkowany w Czarnogórze niezależnie od obywatelstwa właściciela. Źródła agencyjne podają 15% od przychodów brutto dla osób prywatnych wynajmujących turystom; nasz artykuł o rentowności modeluje 15% po standardowym odliczeniu 30%, czyli 10,5% czynszu. Źródła się różnią, więc uzyskaj pisemne wyliczenie od czarnogórskiego księgowego. Według doniesień w 2026 roku władze przygotowywały przepisy, w których platformy będą przekazywać administracji podatkowej dane o dochodach gospodarzy, z wzmianką o progu obrotu €30 000 dla VAT; sprawdź, czy zostały przyjęte.
- Twój własny miesiąc: nie znaleźliśmy czarnogórskiej reguły o wpływie dni użytku własnego na odliczenia i podatek. Ogólna zasada jest w artykule o podatkach od dni użytku własnego i dochodu z najmu.
- Podatek w kraju zamieszkania: umowa może znieść podwójne opodatkowanie; metoda zależy od umowy i Twojej rezydencji.
- Sprzedaż: źródła podają 15% od zysku, ale się różnią i nie mogliśmy potwierdzić tekstu przepisu; zobacz podatek od zysków kapitałowych w Czarnogórze.
Ile kosztuje zakup
Na rynek wtórny od stycznia 2024 obowiązuje progresywny podatek od przeniesienia własności: 3% do €150 000; €4 500 plus 5% kwoty powyżej €150 000 do €500 000; €22 000 plus 6% powyżej, jak opisuje kilka przewodników agencyjnych z 2026 (strony Administracji Podatkowej nie udało się otworzyć). Na naszych mieszkaniach to około €2 820 w Barze, €3 600 w Budvie i około €6 000 w Tivacie, przed notariuszem, prawnikiem, tłumaczeniem, agentem i wyceną. Jedna agencja szacuje całkowite koszty kupującego na 4–8% dla rynku wtórnego. Nowy budynek od dewelopera płacącego VAT niesie VAT 21%, zwykle zawarty w cenie ofertowej i zastępujący podatek od przeniesienia: poproś o potwierdzenie na piśmie. Najtańsze mieszkania to zarazem te, w których najczęściej są problemy ze statusem prawnym, więc czytaj księgę wieczystą (kataster) przed ceną. Ceny i przykład obliczeń w artykułach co można kupić w Czarnogórze za €100 000–500 000, ceny nieruchomości i koszty zakupu i nowy budynek czy rynek wtórny. O dzielnicach zobacz najlepsze miejsca na zakup w Czarnogórze.
Zarządzanie z zagranicy
Przez większość roku Cię nie będzie, więc zarządca zajmuje się rejestracją gości, kluczami, sprzątaniem i kalendarzem. Zapytaj o wynagrodzenie (przyjmujemy 25% przychodu z krótkiego wynajmu wraz ze sprzątaniem), czy Twój miesiąc można zablokować w kalendarzu i w umowie oraz kto rejestruje zagranicznych gości w ciągu 24 godzin. Zobacz zarządzanie domem wakacyjnym na odległość.
Błędy, których warto uniknąć
- Wiara w nagłówek agencji „do 15% rentowności wynajmu krótkoterminowego”: to najlepszy przypadek przy pełnym zarządzaniu w dobrym roku, a netto często wychodzi około 3–5%.
- Kupno na rynku o szybkim wzroście podaży (około 37% rocznie w ofertach) i założenie, że obłożenie się utrzyma.
- Wzięcie dla siebie lipca bez wyliczenia: może kosztować €660–1 117 rocznie.
- Kupno bardzo taniego mieszkania bez sprawdzenia statusu prawnego i pozwoleń.
- Zapomnienie o rejestracji gości w ciągu 24 godzin, gdy Cię nie ma.
- Zaufanie broszurze z „gwarantowanym dochodem”, którego nie ma w umowie.
- Poleganie na tym, że stawka podatku i zasady platform pozostaną takie jak w 2026.
Lista kontrolna przed zakupem
- Czy lokal jest skategoryzowany lub zarejestrowany i czy budynek dopuszcza wynajem?
- Jakie są opłaty budynkowe i gminny podatek od nieruchomości w euro rocznie?
- Kto zarządza, za jakie wynagrodzenie i kto rejestruje gości?
- Który miesiąc weźmiesz i ile kosztuje według powyższych liczb?
- Czy cena jest z VAT czy bez i czy status prawny budynku jest czysty?
- Czy „gwarantowany dochód” jest zapisany w umowie, czy tylko przedstawiony jako przykład?
- Jaki jest lokalny podatek od czynszu i podatek w kraju zamieszkania?
Pytania i odpowiedzi
Czy można wynajmować czarnogórskie mieszkanie przez jedenaście miesięcy? W Budvie, Tivacie i Barze popyt jest w większości miesięcy, ale zimowe ceny i obłożenie są niskie; częstą alternatywą jest półroczny najem zimowy.
Który miesiąc jest najtańszy do wzięcia? Zimowy, około €174–244 rocznie w naszych przykładach; maj i październik kosztują około €379–542.
Czy muszę rejestrować mieszkanie? Wynajem krótkoterminowy należy skategoryzować i zarejestrować przed reklamą, a zagranicznych gości rejestrować w lokalnej Organizacji Turystycznej mniej więcej w ciągu 24 godzin.
Czy właściciel płaci opłatę turystyczną, gdy mieszka we własnym lokalu? Według doniesień właściciele mogą być zwolnieni, ale potwierdź to na miejscu.
Czy to porada podatkowa lub prawna? Nie: przed zakupem uzyskaj pisemne wyliczenie od czarnogórskiego księgowego.