D.H. Realting

Kupić mieszkanie na Cyprze tam, gdzie wypoczywasz: 11 miesięcy wynajmu, miesiąc dla siebie i ile to naprawdę daje

Cypr · 4 listopada 2026

Mieszkanie w Pafos za około €220 000 może przynosić około 5,8% netto rocznie przed podatkiem przy dwunastu miesiącach najmu, 4,7% przy lipcu i 5,6% przy lutym. Sezonowość, rejestracja, podatki i koszty zakupu.

W skrócie. Kawalerka w Pafos kupiona za około €220 000 i wynajmowana przez jedenaście miesięcy może przynosić około 5,8% netto rocznie przed podatkiem dochodowym przy naszych ilustracyjnych założeniach. Jeśli miesiąc dla siebie weźmiesz w lipcu, wynik spada do 4,7%, a w lutym do 5,6%. Wybór miesiąca liczy się bardziej niż sama zasada „jeden miesiąc”. Wszystkie liczby policzyliśmy sami (październik 2026), to nie są dane rynkowe.

Cypr to naturalne pierwsze miejsce do rozważenia tego modelu: około 4,5 mln turystów rocznie, długi sezon, stabilne ramy prawne UE i rynek, na którym najem wakacyjny jest rejestrowany, ale dostępny dla zagranicznych właścicieli. W artykule pokazujemy, ile naprawdę zarabia właściciel, który wynajmuje mieszkanie jedenaście miesięcy i mieszka w nim jeden, który miesiąc wybrać, co zasady rejestracji znaczą dla domu, z którego korzystasz sam, i ile kosztuje zakup. Artykuł rozwija przegląd modelu i obliczenie „miesiąca właściciela”. To nie jest porada podatkowa ani prawna.

Jak sezonowy jest Cypr

Cypryjski urząd statystyczny odnotował 4 534 073 przyjazdów turystów w 2025 roku (dane podaje Cyprus Business News). Dla właściciela liczy się kształt roku:

  • styczeń 112 100, luty 133 760, marzec 200 736
  • kwiecień około 419 000 (nasze odejmowanie od opublikowanej sumy styczeń-kwiecień)
  • maj 479 160
  • lipiec 589 116, sierpień 602 026, wrzesień 570 635
  • grudzień 156 959; październik i listopad razem około 772 000 (nasze odejmowanie od sumy rocznej)

W sierpniu przyjeżdża około 5,4 razy więcej gości niż w styczniu. Dla wynajmującego oznacza to, że cztery letnie miesiące dają większość dochodu, wiosna i jesień są przyzwoite, a cztery zimowe miesiące przynoszą niewiele. W modelu przyjmujemy taki podział: wysoki sezon od czerwca do września, sezon pośredni w kwietniu, maju, październiku i listopadzie, niski sezon od grudnia do marca. Danych za czerwiec nie znaleźliśmy, więc granica wysokiego sezonu to nasze założenie.

Gdzie zarabia się pieniądze: trzy przykładowe mieszkania

Wszystkie ceny pochodzą z naszych artykułów o cenach i kosztach zakupu na Cyprze oraz o rentowności najmu na Cyprze.

  • Około €170 000, kawalerka w Larnace. Średnia cena mieszkania w Larnace w pierwszej połowie 2026 roku wyniosła około €171 000. Niski próg wejścia, nadmorskie miasto z długim sezonem pośrednim i silny wzrost cen
  • Około €220 000, kawalerka w Pafos. Najbardziej turystyczny z trzech rynków; kurortowe okolice to Kato Pafos i Coral Bay. Według naszego artykułu o rentowności około 4,8% brutto przy najmie długoterminowym
  • Około €325 000, dwupokojowe mieszkanie w Pafos. Dla rodziny lub dwóch par; rentowność najmu długoterminowego to około 4,4% brutto, więc rachunek opiera się na najmie wakacyjnym

Limassol w naszym artykule o rentowności jest najsilniejszym rynkiem przez cały rok, ale przy €265 000 za kawalerkę i znacznie więcej za cokolwiek większego to raczej zakup pod najem długoterminowy i wzrost kapitału niż pod najem wakacyjny. Jeśli chcesz przede wszystkim być latem nad morzem, trzy przykłady powyżej lepiej pasują do modelu. Dzielnice i ceny znajdziesz w artykułach najlepsze miejsca do zakupu na Cyprze oraz co kupić za €150 000–600 000.

Co mówią dane o najmie wakacyjnym i na ile im ufać

Trackery się różnią. Dla Pafos BnbCalc podaje średnią cenę za noc €162, Airbtics medianę obłożenia 78% przy cenie €92 za okres od listopada 2024 do października 2025, a AirDNA obłożenie 66% przy cenie około $113. Dla Larnaki BnbCalc podaje 48% i €95, ale łączy ją z Ayia Napą i Protaras, a Airbtics podaje 75%. Dla Limassol znaleźliśmy tylko jedną dzielnicę: obłożenie 43,1% i cena $160. To szacunki platform z różnych okresów, nie oficjalna statystyka. Dlatego przyjęliśmy okrągłe, ostrożne założenia zamiast danych jednego trackera.

Model: jedenaście miesięcy wobec dwunastu

Założenia dla kawalerki w Pafos za €220 000 (wszystkie ilustracyjne): cena za noc €130 w wysokim sezonie, €85 w sezonie pośrednim i €55 w niskim; obłożenie 80%, 60% i 35%. To około 213 zajętych nocy rocznie, obłożenie 58% i przychód około €21 240. Koszty zmienne to 28% przychodu: zarządca 20%, opłaty platformy i płatności 3%, rezerwa na zużycie i wymianę 5%. Koszty stałe to €2 600 rocznie na media, opłaty za utrzymanie budynku, opłaty gminne i ubezpieczenie. Sprzątanie i pościel zakładamy jako opłacone przez gości w opłacie za sprzątanie. Podatek dochodowy i koszt kredytu pomijamy.

  • Przychód za dwanaście miesięcy: około €21 240
  • Netto przed podatkiem dochodowym: około €12 690, czyli 5,77% ceny
  • Miesiąc właściciela w lipcu: tracisz około €3 220 przychodu, czyli około €2 320 netto. Netto spada do około €10 370, czyli 4,71%
  • Miesiąc właściciela w maju lub październiku: strata netto około €1 140. Zostaje około €11 550, czyli 5,25%
  • Miesiąc właściciela w lutym: strata netto około €390. Zostaje około €12 300, czyli 5,59%

Ta sama metoda dla pozostałych dwóch mieszkań. Mieszkanie w Larnace za €170 000 (ceny za noc €100, €70, €50; obłożenie 75%, 55%, 35%; koszty stałe €2 300) daje około €9 190 netto, czyli 5,41%, przez dwanaście miesięcy i około €7 520, czyli 4,42%, jeśli weźmiesz lipiec. Dwupokojowe w Pafos za €325 000 (ceny za noc €190, €125, €80; obłożenie jak w pierwszym przykładzie; koszty stałe €3 800) daje około €18 580, czyli 5,72%, i około €15 190, czyli 4,67%, jeśli weźmiesz lipiec. Dla porównania: nasz artykuł o rentowności podaje 4,5–5,9% brutto dla najmu długoterminowego i uznaje za realistyczne 3–4% netto. Premia za najem wakacyjny to więc około jednego do dwóch punktów, a przy lipcu jako miesiącu właściciela około jednego punktu.

Wniosek jest prosty. Miesiąc właściciela nie jest darmowy, a w tym przykładzie lipiec kosztuje około sześć razy więcej niż luty. Jeśli odpoczywasz na Cyprze tylko w szczycie lata, model kosztuje cię około jednego punktu procentowego rentowności netto rocznie. Jeśli możesz przyjechać późną jesienią lub wczesną wiosną, tracisz znacznie mniej.

Rejestracja: co oznacza dla domu, z którego korzystasz sam

Każdy najem wakacyjny na Cyprze wymaga numeru rejestracyjnego z Wiceministerstwa Turystyki, a numer musi widnieć w każdej reklamie i każdym ogłoszeniu. Od 20 maja 2026 roku rozporządzenie UE 2024/1028 zobowiązuje też platformy takie jak Airbnb i Booking.com do wyświetlania numeru i przekazywania danych o ogłoszeniach władzom. Rejestracja dotyczy obiektu bez względu na obywatelstwo właściciela i podąża za nieruchomością, więc mieszkanie już zarejestrowane jest dla ciebie warte więcej niż niezarejestrowane. Procedurę i kary opisuje nasz artykuł o zasadach najmu krótkoterminowego. W źródłach nie znaleźliśmy zakazu korzystania przez właściciela z własnego zarejestrowanego mieszkania przez część roku, ale zakaz mogą wprowadzić zasady budynku: w zarządzanym kompleksie stowarzyszenie właścicieli może ograniczyć najem lub wymagać określonego sposobu użytkowania. Przed wpłatą zadatku poproś sprzedającego o rejestrację, regulamin stowarzyszenia i umowę zarządzania; w naszym przewodniku po licencjach, zasadach budynku i ubezpieczeniu znajdziesz listę kontrolną.

Podatki w skrócie

Nierezydenci płacą na Cyprze podatek dochodowy od cypryjskiego czynszu. Nasz artykuł o rentowności podaje odliczenie na zużycie 20% od czynszu brutto, podatek dochodowy 20–35% od wyższego dochodu i składkę zdrowotną 2,65% od czynszu brutto. Najem krótkoterminowy może być traktowany inaczej niż długoterminowy, a zasad dotyczących tego, jak podatek traktuje twój własny miesiąc, nie znaleźliśmy. Traktuj liczby netto powyżej jako liczby przed podatkiem i zapytaj cypryjskiego księgowego; zob. jak opodatkowane są dni użytku własnego i czynsz. Podatek od zysków kapitałowych przy późniejszej sprzedaży opisuje artykuł podatek od zysków kapitałowych na Cyprze.

Ile kosztuje zakup

Przy mieszkaniu z rynku wtórnego za €220 000 metoda z naszego artykułu o cenach daje opłaty za przeniesienie własności około €5 380 (skala 3%, 5% i 8%, o połowę niższa na rynku wtórnym) i honorarium prawnika około €2 620 z VAT, razem około €8 000, czyli 3,6%, przed prowizją pośrednika i kosztem kredytu. Przy nowym budownictwie zamiast opłat za przeniesienie obowiązuje VAT 19%: €41 800 od €220 000. Obniżony VAT 5% dotyczy, jak się podaje, tylko głównego stałego miejsca zamieszkania, więc za dom wakacyjny zwykle płaci się 19%; potwierdź to z prawnikiem. Przeczytaj nowe budownictwo czy rynek wtórny na Cyprze i kredyty dla cudzoziemców, zanim zdecydujesz. Do obiecywanych zwrotów podchodź sceptycznie: gwarantowany najem i haczyk.

Zarządzanie z zagranicy

Przy jedenastu miesiącach najmu potrzebny jest zarządca, który zablokuje twój miesiąc, posprząta między gośćmi i zajmie się kluczami; na Cyprze typowe jest 18–25% przychodu. Nasz przewodnik po zarządzaniu domem za granicą opisuje klauzulę o pobycie właściciela i kalendarz.

Błędy, których warto uniknąć

  • Kupić niezarejestrowane mieszkanie w nadziei, że rejestracja nastąpi „potem”
  • Wziąć miesiąc w lipcu lub sierpniu bez policzenia straty
  • Traktować reklamową rentowność brutto jak swój wynik netto
  • Nie sprawdzić zasad budynku dotyczących najmu krótkoterminowego i opłaty za utrzymanie
  • Zapłacić VAT 19% za nowe mieszkanie, gdy rachunek zakładał 5%
  • Wpłacić zadatek przed sprawdzeniem tytułu własności, rejestracji i umowy zarządzania

Lista kontrolna przed zakupem

  • Czy obiekt jest zarejestrowany w Wiceministerstwie Turystyki i czy rejestracja może przejść na ciebie?
  • Co mówią zasady budynku i opłata za utrzymanie o najmie wakacyjnym i twoim własnym pobycie?
  • Który miesiąc weźmiesz i ile kosztuje to w utraconym zysku netto według twoich liczb?
  • Który reżim VAT lub opłat za przeniesienie dotyczy tego obiektu?
  • Ile bierze zarządca i czy umowa pozwala zablokować twój miesiąc?
  • Jaki podatek dotyczy czynszu na Cyprze i w twoim kraju?

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę mieszkać w swoim cypryjskim mieszkaniu przez miesiąc, a resztę roku je wynajmować? W źródłach nie znaleźliśmy zakazu, o ile mieszkanie jest zarejestrowane pod najem wakacyjny, a zasady budynku na to pozwalają. Sprawdź rejestrację i regulamin stowarzyszenia przed zakupem.

Który miesiąc wybrać? Miesiąc niskiego sezonu kosztuje znacznie mniej niż letni: w naszym przykładzie około €390 netto za luty wobec około €2 320 za lipiec.

Czy VAT 5% przysługuje przy domu wakacyjnym? Podaje się, że dotyczy głównego stałego miejsca zamieszkania, więc zwykle nie. Zapytaj prawnika.

Ile zostaje po kosztach? Nasz ilustracyjny wynik netto przed podatkiem dla mieszkania za €220 000 to około 5,8% przy dwunastu miesiącach najmu, około 5,6% przy lutym i około 4,7% przy lipcu. Rzeczywisty wynik zależy od obiektu, zarządcy i roku.

Czy lepiej wynajmować długoterminowo? Najem długoterminowy daje stabilniejszy dochód i tańsze zarządzanie, ale nie możesz korzystać z mieszkania. Porównanie jest w naszym artykule o rentowności.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani inwestycyjnej. Wszystkie liczby dochodu to ilustracyjna arytmetyka na podanych założeniach; przed zakupem sprawdź aktualne zasady i liczby u lokalnych specjalistów.

Otrzymaj spersonalizowaną listę nieruchomości

Podaj cel i budżet — wyślemy wyselekcjonowaną listę od zaufanych lokalnych partnerów, bez zobowiązań.

Mieszkanie na Cyprze: wynajem 11 miesięcy, 1 dla siebie | D.H. Realting