Model obliczeń dla mieszkania na Costa Blanca za €200 000: stawki i obłożenie według miesięcy, ile kosztuje każdy miesiąc właściciela (od €335 do €2 728 dochodu netto), zasady rejestracji i wspólnoty oraz podatki i koszty do sprawdzenia.
W skrócie (31 października 2026): zakup mieszkania w hiszpańskim kurorcie, w którym już spędzasz urlopy, wynajmowanie go przez około 11 miesięcy i zostawienie jednego miesiąca dla siebie może się opłacać, ale wynik zależy od tego, który miesiąc zatrzymasz. W naszym ilustracyjnym modelu dwupokojowe mieszkanie na Costa Blanca kupione za €200 000 i zajęte przez około 55% nocy daje około €16 500 przychodu i około €9 100 przed podatkiem dochodowym po 20% prowizji zarządcy i €4 150 stałych kosztów, czyli około 4,5% ceny. Zatrzymanie listopada kosztuje około €420 utraconego dochodu netto plus dwa sprzątania przy zmianie gości; zatrzymanie sierpnia kosztuje około €2 700. Najpierw sprawdź rejestrację i regulamin budynku, dopiero potem cenę.
Dla kogo jest ten model
Co roku jeździsz do tego samego nadmorskiego miasta, chcesz mieć bazę, która częściowo sama na siebie zarabia, i godzisz się z tym, że w lipcu i sierpniu nie będziesz z niej korzystać. Model pasuje osobom, które mogą pojechać poza sezonem, nie potrzebują mieszkania jako rodzinnej bazy na całe lato i są gotowe powierzyć wynajem zarządcy. Nie pasuje, jeśli dochód ma w całości pokrywać kredyt, jeśli chcesz mieć dla siebie najlepsze tygodnie albo jeśli oczekujesz, że wakacyjne mieszkanie obejdzie się bez zasad: od 2025 roku wynajem turystyczny w Hiszpanii wymaga numeru rejestracyjnego, wspólnota właścicieli może wprowadzić własne ograniczenia, a mieszkanie będące jednocześnie domem wakacyjnym i małą firmą trzeba ubezpieczyć i opodatkować jako jedno i drugie.
Ogólne ramy z rachunkiem dla wszystkich 14 krajów znajdziesz w przewodniku głównym cyklu, a logikę wyboru miesiąca w artykule jak wybrać swój miesiąc i obliczyć próg rentowności.
Kiedy kurorty w Hiszpanii są pełne
Jedyne twarde dane z 2026 roku, jakie znaleźliśmy, to statystyka Hiszpańskiego Urzędu Statystycznego (INE) dotycząca zakwaterowania pozahotelowego, które obejmuje mieszkania i domy turystyczne. Za lipiec 2026 (dane wstępne) zajętych jest 52,3% miejsc w całym kraju; najwyższe obłożenie ma Majorka, a pod względem liczby noclegów prowadzi Costa Blanca: ponad 1,2 mln. W czerwcu 2026 Costa Blanca odnotowała ponad 736 000 noclegów. Regionalna prasa pod koniec lipca podawała obłożenie wybrzeża Alicante na 92,2%, drugi wynik po Majorce.
Te liczby opisują szczyt i niewiele mówią o zimie. Nie znaleźliśmy miesięcznego obłożenia mieszkań dla Costa del Sol ani Costa Blanca, ani średnich cen za noc w 2026 roku, dlatego miesięczne liczby w przykładzie poniżej to nasze założenia, ukształtowane jak typowa krzywa kurortu:
- Wysoki sezon: lipiec i sierpień, mocne czerwiec i wrzesień.
- Poza szczytem: kwiecień, maj i październik.
- Niski sezon: od listopada do marca, z niewielkimi wzrostami przy Bożym Narodzeniu i Wielkanocy.
Zimy na Costa del Sol są łagodne, co sprzyja zimowemu wynajmowi osobom uciekającym z północnej Europy, ale to ogólna obserwacja, a nie zmierzona liczba.
Trzy rejony kurortowe i co można kupić za budżet
Cena za m² poniżej to średnia wycena Tinsa dla gotowych domów w gminie (III kwartał 2026), która leży poniżej cen ofertowych; metraże są nasze. Pełną mapę cen znajdziesz w co można kupić w Hiszpanii za €100 000–400 000.
- Torrevieja i Orihuela Costa (południe Costa Blanca): około €2 017 i €2 159 za m². Mieszkanie 60–80 m² kosztuje mniej więcej €120 000–175 000. To najniższy próg wejścia i duży rynek wtórny, ale mocno nastawiony na lato. Pułapka: wiele podobnych mieszkań konkuruje o tych samych gości, więc stawki za noc pozostają niskie.
- Alicante i Benidorm (Costa Blanca): około €2 120 i €2 870 za m². Mieszkanie 70–100 m² w Alicante to mniej więcej €150 000–210 000; 70–90 m² w Benidorm mniej więcej €200 000–260 000. Sezon jest dłuższy, a obok są lotnisko, miasto i plaża. Pułapka: centralne ulice mogą podlegać lokalnym ograniczeniom wynajmu turystycznego, dlatego sprawdź dokładny adres.
- Málaga i Marbella (Costa del Sol): około €3 004 i €3 764 za m². 70–100 m² w Maladze to mniej więcej €210 000–300 000, a 60–90 m² w Marbelli mniej więcej €225 000–340 000. Tu jest najlepszy popyt zimowy i najwyższe stawki, ale przy takiej cenie wejścia rentowność jest niższa, a Málaga ma ograniczenia strefowe w historycznym centrum.
Rentowność i koszty według miast znajdziesz w rentowności najmu w Hiszpanii oraz w najlepszych rejonach do zakupu w Hiszpanii. Według doniesień rentowność brutto w Alicante to około 7,8%; poniższy przykład wypada w podobnym zakresie, i to celowo: nie jest to najlepszy scenariusz.
Przykład obliczeń (arytmetyka ilustracyjna, nie dane rynkowe)
Założenia: dwupokojowe mieszkanie 70 m², kupione za €200 000 (około €2 860 za m², cena na poziomie Benidormu), wynajmowane przez zarządcę i platformy rezerwacyjne. Nasze założone stawki za noc, obłożenie i wynikający z nich przychód miesięczny:
- Styczeń: €45 za noc, obłożenie 30%, przychód €419
- Luty: €45, 35%, €441
- Marzec: €55, 45%, €767
- Kwiecień: €65, 55%, €1 073
- Maj: €75, 60%, €1 395
- Czerwiec: €90, 70%, €1 890
- Lipiec: €115, 85%, €3 030
- Sierpień: €125, 88%, €3 410
- Wrzesień: €85, 70%, €1 785
- Październik: €70, 55%, €1 194
- Listopad: €50, 35%, €525
- Grudzień: €55, 35%, €597
Daje to około €16 526 przychodu rocznie, przy średnim obłożeniu około 55% nocy i wynikającej z niego stawce €82 za zajętą noc. Koszty: zarządca 20% przychodu (€3 305) oraz koszty stałe €4 150 rocznie: opłaty wspólnoty €900, podatek od nieruchomości IBI €450, ubezpieczenie €400, media i internet €1 500 oraz rezerwa na remonty i pościel €900. Opłaty gości za sprzątanie zakładamy jako pokrywane przez gości i pomijamy. Dochód netto przed podatkiem dochodowym i przed kredytem: €16 526 − €3 305 − €4 150 = €9 071, czyli 4,5% ceny.
Który miesiąc zostawić dla siebie
Zatrzymując miesiąc, tracisz przychód z tego miesiąca pomniejszony o 20% zarządcy, bo prowizji od niezarobionego dochodu się nie płaci. Utracony dochód netto według miesięcy w modelu:
- Styczeń €335, luty €353, listopad €420, grudzień €478
- Kwiecień €858, październik €955, maj €1 116, wrzesień €1 428
- Sierpień €2 728
Dolicz dwa sprzątania przy zmianie po około €100 (przed i po twoim pobycie), bo opłata za sprzątanie nie pokrywa twojego własnego pobytu; koszty stałe powyżej płacisz tak czy inaczej. W sumie listopad kosztuje około €620, październik około €1 155, maj około €1 320, a sierpień około €2 930. Cichy miesiąc jest tani do zatrzymania, bo mieszkanie i tak byłoby w większości puste: przy modelowej stawce listopada €50 za noc pełny miesiąc dałby €1 500, ale przy obłożeniu 35% przynosi tylko około €525.
Wybieraj najpierw według pogody i lotów, potem sprawdź cenę. Październik i maj zapewniają ciepłe morze i kosztują mniej więcej €1 150–1 300 w sumie; sierpień to najdroższy miesiąc do zatrzymania dla siebie.
11 miesięcy czy 12, i co jeśli plan nie wyjdzie
- 12 miesięcy wynajmu, bez własnego pobytu: netto €9 071 (4,5% ceny).
- 11 miesięcy, zatrzymany listopad, z dwoma sprzątaniami: €8 451 (4,2%).
- 11 miesięcy, zatrzymany sierpień, ze sprzątaniami: €6 143 (3,1%).
Testy obciążeniowe dla wariantu 12 miesięcy: jeśli obłożenie w każdym miesiącu jest niższe o 10 punktów, przychód spada do €13 856, a dochód netto do €6 935 (3,5%); jeśli stawki za noc są niższe o 10%, przychód wynosi €14 873, a netto €7 748 (3,9%). Dochód netto przed podatkiem spada do zera, gdy przychód zmniejsza się do około €5 190, czyli około 31% wartości modelowej. Liczby te są przed podatkiem dochodowym, przed odsetkami od kredytu i przed jakimkolwiek remontem, i zakładają, że mieszkanie ma rejestrację i jest dostępne do rezerwacji przez cały rok.
Rejestracja i zasady budynku, gdy sam też korzystasz z mieszkania
Od 1 lipca 2025 każdy wynajem turystyczny wymaga krajowego numeru rejestracyjnego (NRU) przez cyfrowe okienko najmu, a platformy muszą usuwać ogłoszenia bez niego; szczegóły w artykule zasady najmu krótkoterminowego w Hiszpanii. Prasa opisuje wyrok Sądu Najwyższego z 21 maja 2026, unieważniający rejestr państwowy, przy czym regiony nadal mogą wymagać własnej rejestracji, więc sprawdź status w dniu zakupu. Madryt zawiesił nowe licencje w dzielnicach centralnych, Málaga, Sewilla i Walencja mają ograniczenia strefowe w historycznych centrach, a Barcelona stopniowo wycofuje licencje turystyczne do 2028 roku.
Co do zasady rejestracja należy do lokalu, a nie do osoby, więc właściciel może mieszkać w zarejestrowanym mieszkaniu; umowa z zarządcą powinna mimo to wskazywać, które terminy są zablokowane i jak chronione są rezerwacje gości. Osobno: statut budynku (estatutos) i protokoły zebrań (actas) mogą ograniczać lub zakazywać najmu turystycznego; poproś o nie administratora oraz o zaświadczenie o braku zadłużenia wobec wspólnoty przed podpisaniem. Poinformuj ubezpieczyciela, że mieszkanie jest wynajmowane turystom. Więcej w licencje, zasady wspólnoty i ubezpieczenie i ubezpieczenie domu nierezydenta.
Podatki w skrócie
To nie jest porada podatkowa. Dochód z hiszpańskiego mieszkania nierezydenta jest opodatkowany w Hiszpanii; rezydenci UE i EOG płacą zazwyczaj 19% od dochodu netto z odliczeniem kosztów, pozostali 24% od dochodu brutto, tej stawki nie sprawdzaliśmy ponownie w tej sesji. W Hiszpanii koszty rozlicza się proporcjonalnie do dni, w których mieszkanie jest faktycznie wynajmowane, a dni twojego własnego pobytu nie podlegają odliczeniu. Interpretacja urzędu skarbowego (V1643-2025) rozlicza koszty według udziału czasu i powierzchni w przypadku wynajmu pokoju turystom; dla całego mieszkania z dniami właściciela interpretacji nie znaleźliśmy, a przy drugim domu przepisy mogą dodatkowo przypisywać dochód umowny za dni, gdy nie jest wynajmowany. Zapytaj doradcę, zanim założysz kwotę netto. Obraz dla różnych krajów w artykule podatki od dni własnego użytku i dochodu z najmu, a podatek przy sprzedaży w podatku od zysków kapitałowych przy sprzedaży w Hiszpanii.
Koszty zakupu
Przyjmij około 9–13% ponad cenę: regionalny podatek od przeniesienia własności (na przykład 7% w Andaluzji oraz 9% przy odsprzedaży we Wspólnocie Walenckiej od 1 czerwca 2026 według dwóch przewodników podatkowych), notariusz, rejestr i prawnik; nowy dom płaci 10% VAT plus opłatę skarbową. Zobacz ceny nieruchomości w Hiszpanii i koszty zakupu. Wyposażenie pod najem turystyczny dodaje kilka tysięcy euro, a umowy z zarządcami się różnią, więc porównuj je według firmy zarządzające za granicą: prowizje, umowy, wybór i zarządzanie domem za granicą.
Najczęstsze błędy
- Traktowanie liczb z lipca i sierpnia jako średniorocznych.
- Zatrzymanie sierpnia dla siebie bez policzenia jego ceny.
- Zakup bez przeczytania statutu budynku i sprawdzenia statusu rejestracji.
- Zapominanie, że koszty stałe biegną przez wszystkie 12 miesięcy.
- Zostawienie blokowania własnych terminów ustnej obietnicy zamiast klauzuli w umowie.
- Liczenie rentowności od ceny zamiast od całego wkładu, czyli ceny plus 9–13%.
Lista kontrolna przed złożeniem oferty
- Mieszkanie ma lub może uzyskać rejestrację turystyczną pod tym adresem, a statut budynku dopuszcza najem turystyczny.
- Masz pisemną umowę z zarządcą: terminy właściciela, prowizje, zasady anulowania.
- Ubezpieczenie obejmuje najem turystyczny i odpowiedzialność.
- Przeliczyłeś model z obłożeniem niższym o 10 punktów i stawkami niższymi o 10% i nadal akceptujesz wynik.
- Wybrałeś swój miesiąc i policzyłeś jego cenę.
Pytania i odpowiedzi
Czy mogę mieszkać w mieszkaniu, które wynajmuję turystom w Hiszpanii? Co do zasady tak: rejestracja jest przypisana do lokalu, więc możesz w nim mieszkać, ale swoje terminy powinieneś zablokować w umowie z zarządcą i upewnić się, że ubezpieczenie obejmuje także twój własny pobyt.
Ile kosztuje zatrzymanie jednego miesiąca dla siebie? W naszym ilustracyjnym modelu około €620 w sumie za listopad, około €1 155 za październik i około €2 930 za sierpień; kwota zależy od obłożenia, jakie miałbyś w przeciwnym razie.
Czy 11 miesięcy wynajmu jest realne? Realne tylko dla zarejestrowanego mieszkania w rejonie z popytem poza latem; przy słabym popycie zimowym dodatkowe miesiące niewiele dodają, a rentowność buduje się głównie od czerwca do września.
Czy potrzebuję licencji, jeśli sam tam mieszkam? Jeśli wynajmujesz turystom, tak: numer krajowy i rejestracja regionalna obowiązują niezależnie od twojego własnego użytkowania; sprawdź aktualny status.
Co lepsze dla tego modelu, Costa Blanca czy Costa del Sol? Costa Blanca jest tańsza na wejściu i bardziej zależna od lata; Costa del Sol jest droższa za m² i lepsza zimą, ale ma surowsze zasady w centrach.
Informacje mają charakter ogólny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej ani inwestycyjnej. Liczby są ilustracyjne i aktualne na październik 2026 roku.