Lazurowe Wybrzeże, Alpy i Paryż dają trzy różne odpowiedzi. Wyliczenie na przykładzie Nicei, alpejski model tygodniowy i przepisy, od których zależy legalność planu: rejestracja, zmiana przeznaczenia, limit 120 dni, zakazy we wspólnocie i klasa energetyczna.
W skrócie. Francja to najtrudniejszy ze śródziemnomorskich rynków dla tego planu, bo przepisy (rejestracja, zmiana przeznaczenia, limit 120 dni dla głównego miejsca zamieszkania, zakazy we wspólnocie) liczą się tak samo jak cena. W naszej ilustracji kawalerka za €175 000 w Nicei przynosi około €12 766 przychodu (7,3% ceny, to przypadek górny) i około €6 131 netto (3,3% nakładów) przed podatkiem dochodowym; własny miesiąc w lutym kosztuje około €300, w sierpniu około €1 502. To nasza arytmetyka przy podanych założeniach, nie dane rynkowe; fakty sprawdzone 4 listopada 2026 roku.
Artykuł należy do cyklu kup tam, gdzie wypoczywasz, wynajmuj i mieszkaj sam miesiąc w roku. To informacja ogólna, nie porada prawna ani podatkowa.
Trzy Francje, trzy odpowiedzi
„Kup tam, gdzie wypoczywasz” oznacza we Francji trzy bardzo różne rzeczy.
- Lazurowe Wybrzeże (Nicea, Antibes, Menton). Całoroczne wybrzeże turystyczne z długim sezonem, ale małe, drogie mieszkania i miasto (Nicea) na tyle duże, że podlega najostrzejszym zasadom zmiany przeznaczenia.
- Alpy (Chamonix, Trójdolina, Sabaudia). Produktem jest zima: tygodnie od grudnia do Wielkanocy płacą za większość roku, więc miesiąc właściciela prawie zawsze wypada w cichej części roku.
- Paryż. Najgłębszy rynek, ale mieszkania, które nie jest twoim głównym miejscem zamieszkania, zwykle nie można wynajmować krótkoterminowo bez zmiany przeznaczenia, a w Paryżu zwykle wymaga ona kompensaty. Dla tego planu traktuj Paryż jako zamknięty.
Dalsza część artykułu bierze Niceę do liczb i Alpy do tygodni. Ogólna metoda jest w artykule jak wybrać swój miesiąc i policzyć próg opłacalności.
Zasady, od których zależy, czy plan jest legalny
Przeczytaj je przed ceną: szerzej w artykule zasady najmu krótkoterminowego we Francji.
- Zgłoszenie i numer. Wynajem umeblowanego lokalu turystom wymaga zgłoszenia w merostwie, które nadaje numer rejestracyjny; w gminach, które przyjęły ten system (to większość dużych miast), platformy wymagają numeru w ogłoszeniu.
- Zmiana przeznaczenia. W Paryżu i innych dużych gminach (zwykle powyżej 200 000 mieszkańców) najem krótkoterminowy drugiego mieszkania wymaga uprzedniego zezwolenia na zmianę przeznaczenia, a w Paryżu zwykle oznacza to kompensatę: przekształcenie innej powierzchni na mieszkaniową w tej samej dzielnicy. Lokalnej zasady dla Nicei nie potwierdziliśmy, więc zapytaj merostwo przed rezerwacją.
- Limit 120 dni dotyczy głównego miejsca zamieszkania, nie drugiego. Lokal, w którym naprawdę mieszkasz, można wynajmować do 120 dni w roku; według ustawy z 2024 roku (loi Le Meur, nr 2024-1039, opublikowana 20 listopada 2024) gmina może obniżyć limit do 90 dni. Mieszkanie kupione jako dom wakacyjny nie jest głównym miejscem zamieszkania, więc limit go nie dotyczy, ale zgłoszenie i zasady zmiany przeznaczenia już tak. Limit to nie zgoda na swobodny najem drugiego mieszkania.
- Wspólnota. Od ustawy z 2024 roku wspólnota właścicieli może wpisać do regulaminu zakaz najmu turystycznego w lokalach, które nie są głównym miejscem zamieszkania mieszkańca. Wymaganej większości nie potwierdziliśmy, więc przeczytaj regulamin i protokoły ostatnich zebrań przed zakupem: zobacz licencje, zasady wspólnoty i ubezpieczenie.
- Klasa energetyczna. Lokalu klasy G nie można już wynajmować na nowej umowie od 1 stycznia 2025, F od 1 stycznia 2028, E od 1 stycznia 2034 (nasz artykuł o rentowności). Jedno źródło mówi, że najem turystyczny w strefach napiętych wymaga klasy A–E; nie potwierdziliśmy tego.
- Kary. Źródło podaje cywilną karę do €15 000 za przekroczenie limitu gminy; traktuj to jako niepotwierdzone.
Nicea: liczby
Przykład to kawalerka 35 m² za €175 000, około €5 000 za m² (ceny ofertowe z portali €4 850–5 000 i średnia ze strony wyceny €5 245 w naszym przewodniku po budżecie we Francji). Koszty zakupu 7,5% (w widełkach 7–8,5% tego przewodnika), czyli €13 125 ponad cenę i nakłady €188 125. Zobacz ceny nieruchomości we Francji i koszty zakupu.
Założenia (nasze, ilustracyjne): najem krótkoterminowy przez cały rok. Obłożenie i cena za noc według miesięcy: styczeń 30% po €42, luty 35% po €45, marzec 40% po €48, kwiecień 50% po €58, maj 58% po €65, czerwiec 65% po €75, lipiec 72% po €90, sierpień 75% po €95, wrzesień 62% po €72, październik 52% po €58, listopad 38% po €45, grudzień 48% po €56. Zarządca bierze 20% przychodu, koszty bieżące to 12%, koszty stałe €2 550 (podatek od nieruchomości €1 100, opłaty za budynek €1 200, ubezpieczenie €250).
Wynik przy wynajmowaniu przez dwanaście miesięcy: przychód €12 766 (7,3% ceny), netto €6 131, czyli 3,3% nakładów, przed podatkiem dochodowym. Przychód jest powyżej 4,5–6%, które dla Nicei podają agregatory, i znacznie poniżej tego, co sugerują trackery platform (AirROI podaje około $190 za noc przy obłożeniu 45,7% dla miasta, AirDNA około 67%, Airbtics 74%); trackery obejmują większe i lepiej położone mieszkania niż kawalerka w tej cenie, a metody się różnią. Czytaj to jako przypadek górny, a wynik netto jako wartość przed podatkiem dochodowym: nierezydent płaci francuski podatek dochodowy od tego najmu, a łączne obciążenie w naszym artykule o rentowności to mniej więcej 27,5–37,5% dochodu podlegającego opodatkowaniu. W uproszczonym reżimie micro-BIC dla niekategoryzowanego najmu turystycznego obowiązuje ulga 30% (minimum €305) i limit przychodu €15 000 od dochodów za 2025 rok; dla kategoryzowanego 50% i limit €77 700. Czy nierezydent może skorzystać z tego reżimu, to pytanie do francuskiego doradcy.
Który miesiąc dla siebie i ile kosztuje
Wynik netto, jeśli jeden miesiąc bierzesz dla siebie, a pozostałe jedenaście wynajmujesz (koszty stałe się nie zmieniają):
- Styczeń: przychód €391, tracisz około €266; 5 865 netto rocznie (3,1% nakładów).
- Luty: przychód €441, tracisz około €300; 5 831 netto rocznie (3,1% nakładów).
- Kwiecień: przychód €870, tracisz około €592; 5 539 netto rocznie (2,9% nakładów).
- Październik: przychód €935, tracisz około €636; 5 495 netto rocznie (2,9% nakładów).
- Czerwiec: przychód €1 463, tracisz około €995; 5 136 netto rocznie (2,7% nakładów).
- Lipiec: przychód €2 009, tracisz około €1 366; 4 765 netto rocznie (2,5% nakładów).
- Sierpień: przychód €2 209, tracisz około €1 502; 4 629 netto rocznie (2,5% nakładów).
Na wybrzeżu różnica między miesiącami jest mniejsza niż na Adriatyku, bo w Nicei popyt jest przez cały rok (styczeń to dołek we wszystkich znalezionych trackerach, szczyt między lipcem a wrześniem). To dobra wiadomość: pobyt w lutym lub październiku kosztuje kilkaset euro. Sierpień kosztuje około €1 502, mniej więcej jedną czwartą rocznego wyniku netto. Zobacz zarządzanie domem wakacyjnym na odległość.
Co psuje model
Ta sama kawalerka przy słabszych założeniach, dwanaście miesięcy najmu, netto przed podatkiem dochodowym:
- Przypadek bazowy: €6 131 (3,3%).
- Obłożenie niższe o 10 punktów w każdym miesiącu: €4 578 (2,4%).
- Ceny za noc niższe o 10%: €5 263 (2,8%).
- Oba czynniki razem: €3 865 (2,1%).
- Zarządca za 25% zamiast 20%: €5 493 (2,9%).
Ponieważ koszty stałe francuskiego mieszkania (podatek od nieruchomości, opłaty za budynek) płaci się przy każdym obłożeniu, słabszy rok uderza w wynik netto znacznie mocniej niż w przychód. Po podatku dochodowym przy łącznej stawce mniej więcej 27,5–37,5% wynik jest jeszcze niższy.
Alpy: tygodnie, nie miesiące
Mieszkanie narciarskie to inny model. Przewodnik Knight Frank opisuje alpejski sezon najmu jako wydłużony z 10–15 tygodni przed dekadą do około 30 tygodni dziś, a dla Chamonix proponuje około 20 tygodni zimowych (od grudnia do Wielkanocy) i dalsze 10 w pozostałej części roku. Przykład: trzypokojowe chalet o wartości około €1 mln, wynajmowane 30 tygodni, przynosi około €80 000 przychodu i około €40 000 netto przed podatkiem. Przewodnik mówi też, że liczba nocy najmu drugiego domu we francuskich Alpach nie jest ograniczona, z zastrzeżeniem formy własności. Zostaje około 22 wolnych tygodni, więc swój miesiąc możesz wziąć w czerwcu lub wrześniu, nie ruszając zimy.
Deweloperzy sprzedają „leaseback” w Trójdolinie ze stopą zwrotu 3,6–5,2% i do 8 tygodni właściciela rocznie (ogłoszenia dla Les Menuires). To deklaracje sprzedawców; przeczytaj artykuł gwarantowany najem: haczyk przed podpisaniem. Zimowe tygodnie właściciela są zwykle najdroższe.
W porównaniu z najmem długoterminowym
Spokojniejsza alternatywa to najem długoterminowy mieszkania, z którego skorzystasz tylko w swoim miesiącu, albo brak najmu. Nasz artykuł o rentowności szacuje Niceę na około 4,5–6% brutto, a Marsylię na około 5,4%, co po kosztach jest bliżej 3,4–3,9% przed podatkiem dochodowym; cyfra brutto 7,3% dla najmu krótkoterminowego w Nicei w naszej ilustracji jest wyższa, bo najem krótkoterminowy zarabia więcej za noc i drożej kosztuje. Plan robi nie rentowność, lecz miejsce i twój własny miesiąc. Jeśli chcesz co roku miesiąc na wybrzeżu i mieszkanie pokrywające większość swoich kosztów, to jest realne; jeśli chcesz rentowności, lepsze do najmu długoterminowego są Marsylia, Montpellier czy Grenoble.
Podatki i koszty w skrócie
- Najem jest opodatkowany we Francji, nawet jeśli mieszkasz za granicą (stawki i składki w artykule o rentowności); jak traktowane są twoje własne dni, jest w artykule podatki od najmu i od twoich własnych dni.
- Koszty zakupu 7–8,5% są normalne dla rynku wtórnego (opłaty notarialne i podatki od przeniesienia). Podatek od nieruchomości wynosił średnio około €1 070 w 2026 roku.
- Przy sprzedaży zobacz podatek od zysków kapitałowych przy sprzedaży nieruchomości we Francji.
- Sprawdź listę kontrolną zakupu z rynku wtórnego i protokoły wspólnoty. Umeblowanie i pościel opisuje artykuł czego oczekują goście.
Błędy, które widzimy
- Zakup w dużym mieście do najmu krótkoterminowego bez sprawdzenia zmiany przeznaczenia.
- Traktowanie limitu 120 dni jako zgody dla drugiego mieszkania; to zasada dla głównego miejsca zamieszkania.
- Ignorowanie regulaminu wspólnoty i protokołów ostatniego zebrania.
- Tanie mieszkanie ze słabą klasą energetyczną (G, F), którego nie można już wynajmować.
- Najlepszy przypadek rentowności z trackera na cały rok.
- Zapomnienie, że sierpień właściciela to najdroższy miesiąc.
Lista kontrolna przed zakupem
- Merostwo: zgłoszenie, numer rejestracyjny, zmiana przeznaczenia dla twojego adresu.
- Regulamin wspólnoty, trzy ostatnie protokoły zebrań i planowane prace.
- Klasa energetyczna i koszt jej poprawy.
- Realistyczny kalendarz i wynik netto z twoim miesiącem, przed i po podatku dochodowym.
- Zarządca z klauzulą o pobycie właściciela: jak zablokować swój miesiąc.
- Francuski notariusz i, jeśli nie jesteś rezydentem, doradca podatkowy: notariusz czy prawnik.
Pytania i odpowiedzi
Czy mogę wynajmować drugie mieszkanie we Francji, jak długo chcę? Nie swobodnie. Potrzebne są zgłoszenie i numer, możliwie zmiana przeznaczenia w dużej gminie, a wspólnota nie może tego zakazywać. Limit 120 dni dotyczy głównego miejsca zamieszkania.
Czy reguła 120 dni dotyczy mieszkania, z którego korzystam miesiąc w roku? Nie, to mieszkanie jest drugim lokalem; obowiązują je rejestracja, zmiana przeznaczenia i zasady budynku.
Czy Paryż jest realny dla tego planu? Zasadniczo nie, z powodu wymogu zmiany przeznaczenia i kompensaty.
Który miesiąc najtaniej wziąć dla siebie? Na wybrzeżu od stycznia do marca; w Alpach czerwiec lub wrzesień, poza tygodniami narciarskimi.
Co z podatkiem od najmu? Francja opodatkowuje go, nawet jeśli mieszkasz za granicą, a łączne obciążenie to mniej więcej 27,5–37,5% dla rezydentów UE i EOG według naszego artykułu o rentowności; zapytaj francuskiego doradcę o swój przypadek.