D.H. Realting

Kupić mieszkanie we Włoszech tam, gdzie wypoczywasz: 11 miesięcy najmu, miesiąc dla siebie. Wyliczenia

Włochy · 4 listopada 2026

Mieszkanie za €150 000 na włoskim wybrzeżu daje przy najmie przez cały rok około €13 100, netto około €4 000. Sierpień dla siebie kosztuje około €1 400, listopad około €130: rachunek, zasady CIN i podatki.

W skrócie (październik 2026): kawalerka kupiona za €150 000 na włoskim wybrzeżu kosztuje około €166 800 razem z kosztami zakupu. Przy naszych ilustracyjnych założeniach wynajmowana przez dwanaście miesięcy daje około €13 100 rocznie, a po odliczeniu zarządcy, kosztów bieżących, podatków od nieruchomości i ryczałtu 21% zostaje około €4 000 netto (2,4% od zainwestowanej kwoty). Zostawienie sobie sierpnia kosztuje z tej kwoty około €1 400, listopada około €130. Ten model pomaga sfinansować miejsce na urlop, nie pokonuje lokaty jako inwestycja.

Pomysł i dla kogo jest

Co roku przyjeżdżasz w to samo miejsce we Włoszech. Zamiast co roku wynajmować, kupujesz tam mieszkanie, wynajmujesz je przez cały rok i jeden miesiąc zostawiasz sobie. Argument za jest prosty: pełne lato płaci za resztę roku. Argument przeciw jest równie prosty: miesiąc, który chcesz mieć dla siebie, zwykle chcą wszyscy, i to właśnie on zarabia najwięcej.

Ten artykuł liczy tę wymianę dla Włoch. Nie zastępuje ogólnego omówienia modelu (przegląd) ani metody wyboru miesiąca (miesiąc właściciela a dochód z najmu). Stosuje je do włoskich kurortów, włoskich przepisów i włoskich podatków.

Model pasuje do kupującego, który i tak spędzałby w mieszkaniu od dwóch do czterech tygodni w roku, godzi się na zwrot netto rzędu kilku procent i chętnie oddaje klucze lokalnemu zarządcy. Nie pasuje do tego, kto chce mieć mieszkanie wolne całe lato i oczekuje, że samo się spłaci.

Sezonowość włoskich kurortów

W żadnym źródle nie znaleźliśmy czystej tabeli miesiąc po miesiącu dla włoskiego najmu wakacyjnego, więc traktuj poniższe jako kierunek, a nie prognozę.

  • Jezioro Garda: jeden serwis podróżniczy wskazuje luty jako miesiąc najsłabszy, a sierpień jako najsilniejszy. Serwis z danymi o najmie (BnbCalc) pokazuje średnie obłożenie około 33% przy stawce około €187 za noc, a strona AirDNA dla miejscowości Garda pokazuje około 59%. Różnica wynika z innej próby i metody.
  • Jezioro Como: szacunek Airbtics za 2025 rok daje około 67% średniego obłożenia i bardzo mocny lipiec oraz sierpień (nasz przewodnik po rentowności we Włoszech).
  • Apulia (Salento): strony AirDNA dla poszczególnych miejscowości mocno się różnią: Salve około 61% przy stawce około $184 za noc, Salice Salentino około 38% przy $235, Bagnolo del Salento około 32% przy $101. Obejmują różne dwunastomiesięczne okna i niewielką liczbę ofert.
  • Liguria, Sycylia, Sardynia: nie znaleźliśmy użytecznych danych o obłożeniu ani stawkach za 2025 i 2026 rok.

Wzór, który powtarza się we wszystkich źródłach: lipiec i sierpień niosą cały rok, miesiące zimowe są słabe. Na nim opiera się poniższy model.

Trzy rejony kurortowe i ile kosztuje mieszkanie

  • Apulia (Ostuni, Monopoli, Valle d'Itria, Salento). Raporty agentów i prasy mówią o rentowności do 8% brutto w wysokim sezonie z najmu krótkoterminowego; to deklaracja szczytu sezonowego, a nie średnia roczna. W naszych materiałach nie ma potwierdzonej ceny za metr kwadratowy dla Apulii, więc mieszkanie za €150 000 w modelu to nasze założenie, a nie oferta rynkowa. Dla południa w ogóle badanie Casa.it dla wybrzeża Błękitnej Flagi w Kalabrii dało średnią cenę około €1 052 za m² i średnie mieszkanie około €107 301.
  • Jeziora (Como, Garda). Miasto Como to średnio około €2 740 za m², prowincja nieco poniżej €2 000 (dane Immobiliare.it z naszego przewodnika po rentowności). Rynek premium i silnie sezonowy, z najdłuższym „pustym” oknem zimą.
  • Liguria. Regionalna średnia idealista za III kwartał 2026 roku to około €2 658 za m², co przy budżecie €200 000–350 000 daje około 75–132 m² (nasz szacunek). Włoska prasa (badanie Codacons, widoczne tylko w streszczeniach wyszukiwarki) nazwała Ligurię najdroższym regionem na wakacje latem 2025 roku, ze wzrostami do 20%; to ogólne ceny wypoczynku, a nie stawki najmu, więc nie czytaj tego jako rentowności.

Według budżetu: przy €100 000–200 000 szukasz mieszkania w nadmorskim mieście na południu, przy €200 000–350 000 dochodzisz do niewielkich miast Ligurii i jezior. Szczegóły w co można kupić we Włoszech za €50 000–350 000 i najlepsze rejony zakupu we Włoszech.

Rachunek: jedenaście miesięcy najmu wobec dwunastu

Wszystko w tej części to nasza ilustracyjna arytmetyka, a nie dane rynkowe. Założenia:

  • Mieszkanie: jedna sypialnia, 40–55 m², południe Włoch nad morzem, cena €150 000.
  • Koszty zakupu: 11,2% dla drugiego mieszkania (€16 800) z przykładu w naszym artykule o budżetach dla Włoch, razem nakład €166 800.
  • Obłożenie według miesięcy, od stycznia do grudnia: 20%, 20%, 25%, 40%, 50%, 65%, 80%, 85%, 65%, 40%, 20%, 25%.
  • Średnia stawka za noc według miesięcy, w euro: 45, 45, 50, 60, 70, 85, 105, 115, 85, 60, 45, 50.
  • Zarządca 20% przychodu (w zakresie 15–25% z naszego przewodnika o najmie krótko- i długoterminowym) plus 12% przychodu na sprzątanie, pościel, media i prowizje platform.
  • Koszty stałe €2 190 rocznie: IMU €700, TARI €340, kondominium i utrzymanie €1 000, ubezpieczenie €150.
  • Podatek: ryczałt 21% (cedolare secca) od przychodu. Nasze źródła nie potwierdzają, że właściciel nierezydent może z niego korzystać, więc zapytaj włoskiego księgowego.

Przychód według miesięcy przy tych założeniach, od stycznia do grudnia, w euro: 279, 252, 388, 720, 1 085, 1 658, 2 604, 3 030, 1 658, 744, 270, 388.

Wynik dla pełnych dwunastu miesięcy najmu:

  • Przychód €13 076 (163 zarezerwowane noce, obłożenie 44,8%, średnia stawka około €80).
  • Zarządca i koszty bieżące €4 184; koszty stałe €2 190; ryczałt €2 746.
  • Netto około €3 956, czyli 2,4% od nakładu €166 800. Przychód brutto to 8,7% ceny, czyli górna granica tego, co agenci podają dla Apulii, więc to nie jest przypadek pesymistyczny.

Jeśli liczby wydają się niskie, porównaj je z naszym przewodnikiem po rentowności: dla zwykłego mieszkania w mieście za rozsądne netto uznaje się tam 3–4% od całkowitego nakładu. Małe sezonowe mieszkanie z zarządcą i podatkiem 21% od przychodu brutto wypada poniżej.

Który miesiąc zostawić sobie

Tracisz zysk netto, który ten miesiąc by przyniósł. Przy tych samych założeniach wyjęcie jednego miesiąca z najmu kosztuje:

  • styczeń €131, luty €118, marzec €182, listopad €127, grudzień €182.
  • kwiecień €338, październik €350, maj €510.
  • czerwiec i wrzesień po €779, lipiec €1 224, sierpień €1 424.

Jeśli zostawisz sobie listopad, rok i tak da około €3 829 netto (2,3% od nakładu); przy lipcu będzie to €2 732 (1,6%), przy sierpniu €2 532 (1,5%). Sierpień zabiera około 36% rocznego zysku netto, listopad około 3%.

Płyną z tego dwa wnioski. Po pierwsze, miesiąc zimą lub wczesną wiosną prawie nic nie kosztuje w utraconym dochodzie; cena jest taka, że zimą na włoskim wybrzeżu jest zimno, ciemno i połowa lokali jest zamknięta. Po drugie, sierpień to najdroższy sposób korzystania z mieszkania; ma sens tylko wtedy, gdy mieszkanie kupiono tanio, a pozostałe jedenaście miesięcy jest mocnych. Rozważ podział miesiąca na dwa tygodnie w czerwcu i dwa we wrześniu: przy tych liczbach kosztuje to około €780 łącznie, wobec €1 424 za sierpień.

Wrażliwość

  • Obłożenie o dziesięć punktów niższe w każdym miesiącu (roczne 34,8%): netto około €2 787, czyli 1,7%. Wtedy sierpień dla siebie zostawia około €1 530.
  • Stawki o dziesięć procent niższe: netto około €3 341, czyli 2,0%.
  • Dochód netto spada do zera przy rocznym obłożeniu około 16%, jeśli wszystkie miesiące spadają razem. Nie uwzględnia to kosztu zamrożonego kapitału.

Licencja i rejestracja, gdy tam również mieszkasz

We Włoszech każdy najem krótkoterminowy musi być w krajowej bazie i mieć kod CIN, umieszczony przy wejściu i w każdym ogłoszeniu online. Kary za brak lub błędne wskazanie: od €500 do €5 000. Gości trzeba zarejestrować w portalu Alloggiati Web w ciągu 24 godzin, a przy pobycie krótszym niż doba w ciągu 6 godzin, a tożsamość sprawdza się osobiście lub przez zatwierdzoną rozmowę wideo. W pełni bezobsługowe samodzielne zameldowanie tego nie spełnia, co ma znaczenie dla właściciela, który jedenaście miesięcy mieszka za granicą.

Wymagane jest też wyposażenie bezpieczeństwa: czujnik tlenku węgla (EN 50291), czujnik gazu palnego (EN 50194) i gaśnica 6 kg; kary od €600 do €6 000 za naruszenie. Miasta dokładają własne warstwy: Florencja ogranicza zameldowanie przez skrytkę na klucz bez weryfikacji w zabytkowym centrum, Mediolan wymaga regionalnego kodu CIR obok CIN, a Wenecja i Rzym łączą strefowanie z minimalnym okresem pobytu. Przeczytaj zasady najmu krótkoterminowego we Włoszech, a o zakazach we wspólnocie i ubezpieczeniu licencje, zasady wspólnoty i ubezpieczenie.

Na własny miesiąc nic nie trzeba rejestrować; praktyczna kwestia to kalendarz. Zablokuj go wcześnie w systemie zarządcy i na platformach oraz zapisz pobyt właściciela w umowie zarządzania (zarządzanie mieszkaniem z zagranicy).

Podatki i koszty bieżące w skrócie

  • Ryczałt 21% dotyczy pierwszej nieruchomości w najmie krótkoterminowym, a 26% drugiej; trzy lub więcej nieruchomości traktuje się jak działalność z VAT.
  • IMU od drugiego mieszkania: stawka bazowa 0,86%, gminy do około 1,06% od wartości katastralnej. TARI: około €340 dla typowej rodziny w 2025 roku.
  • Opłata turystyczna miasta, zwykle od gościa za noc, na przykład €3–10 w Rzymie i Mediolanie; gospodarz nadal odpowiada za to, by została pobrana.
  • Jak dni Twojego własnego pobytu zmieniają podatek, nie jest potwierdzone w naszych źródłach; zobacz podatki od dni użytku własnego i dochodu z najmu i zapytaj commercialistę. Późniejsza sprzedaż jest opisana w podatek od zysków kapitałowych przy sprzedaży we Włoszech.

Ile kosztuje sam zakup

Drugie mieszkanie płaci 9% podatku rejestracyjnego od wartości katastralnej, a nie od ceny, wobec 2% dla głównego miejsca zamieszkania, plus notariusz, agent i prawnik. W naszym przykładzie suma to około 11,2% ponad cenę, gdy podstawa podatku to 55% ceny, i około 15,2%, gdy podstawa równa się pełnej cenie. Więcej w ceny nieruchomości i koszty zakupu we Włoszech. Kupujący spoza UE podlegają zasadzie wzajemności z art. 16 Kodeksu cywilnego i potrzebują kodu podatkowego codice fiscale; kredyt dla nierezydentów zwykle pokrywa 50–70% wartości.

Częste błędy

  • Wyceniać miesiąc właściciela według miesiąca średniego, a nie tego, który naprawdę weźmiesz.
  • Liczyć przychód brutto jako dochód i zapominać, że zarządca, koszty bieżące, koszty stałe i podatek 21% zjadają około 70% przychodu przy tych założeniach.
  • Kupować mieszkanie w budynku lub dzielnicy miasta, gdzie najem krótkoterminowy jest ograniczony albo wymagany jest regionalny kod, którego nie sprawdziłeś.
  • Polegać we Włoszech na samodzielnym zameldowaniu bez lokalnej osoby, która przeprowadzi identyfikację gości.
  • Brać dane o obłożeniu z jednego serwisu; nasze źródła podają 33% i 59% dla tego samego jeziora.
  • Zapomnieć o czujnikach tlenku węgla i gazu oraz gaśnicy 6 kg.

Lista kontrolna przed zakupem

  • Czy budynek dopuszcza najem krótkoterminowy i czy wspólnota o tym głosuje?
  • Czy jest CIN i regionalny kod, jeśli wymaga go miasto?
  • Kto we Włoszech przeprowadza identyfikację gości?
  • Ile biorą trzej zarządcy i co jest w cenie?
  • Który miesiąc bierzesz i ile kosztuje na Twoich własnych liczbach?
  • Co stanie się z podatkiem, jeśli spędzisz tam więcej niż miesiąc?

Pytania i odpowiedzi

Czy najem przez jedenaście miesięcy z jednym miesiącem właściciela jest realistyczny we Włoszech? Tak, jeśli miesiąc właściciela nie wypada w lipcu i sierpniu; w sierpniu zabiera około jednej trzeciej rocznego zysku netto przy naszych założeniach.

Czy potrzebna jest licencja, jeśli wynajmuję tylko część roku? Tak. CIN dotyczy każdego najmu krótkoterminowego, niezależnie od liczby nocy.

Czy nierezydent może stosować ryczałt 21%? Nasze źródła tego nie potwierdzają; zapytaj włoskiego księgowego.

Na jaką rentowność liczyć? Nasza ilustracja daje około 2,4% netto od nakładu dla małego sezonowego mieszkania; ogólny przewodnik uznaje za rozsądne 3–4% dla zwykłych mieszkań w miastach.

Czy zakup mieszkania daje prawo pobytu? Nie; zobacz przewodnik po złotej wizie.

Jak pomagamy

Wybieramy nadmorskie i jeziorne miasta pod Twój budżet i Twój miesiąc, sprawdzamy, czy budynek i miasto dopuszczają najem turystyczny, i łączymy z lokalnym zarządcą oraz księgowym. Materiał ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną ani podatkową; liczby są ilustracyjne i się zmieniają.

Otrzymaj spersonalizowaną listę nieruchomości

Podaj cel i budżet — wyślemy wyselekcjonowaną listę od zaufanych lokalnych partnerów, bez zobowiązań.